13 Cách Làm Đẹp Bằng Nha Đam Vừa Đơn Giản Hiệu Quả An Toàn

Sintetizoni si të zbukuroheni me aloe vera në shtëpi është e thjeshtë dhe efektive dhe e sigurt për lëkurën dhe shëndetin, si të zbukuroheni me aloe vera shpejt pas vetëm disa ditësh.


Vera është një bimë e shijshme që përmban një lëng viskoz ose xhel aloe vera në gjethet e saj. Sipas rezultateve të hulumtimit, xhel aloe vera përmban shumë vitamina, minerale, aminoacide, enzima, antioksidantë dhe shumë lëndë ushqyese të tjera që mund të sjellin shumë përfitime të mëdha për lëkurën, flokët apo edhe lëkurën, është përmirësimi i peshës për përdoruesin.

Kjo është edhe arsyeja që aloe vera po bëhet gjithnjë e më shumë një përbërës natyral i përdorur në shumë industri bukurie, duke u shfaqur në shumë produkte për kujdesin e lëkurës.

Në artikullin e sotëm, le të marrim pak kohë për të mësuar trajtimet e bukurisë me aloe vera për të kuptuar më mirë përfitimet e mëdha që sjell aloe vera në procesin e bukurisë dhe për të gjetur më shumë mënyra. Bukuri efektive në shtëpi për ju!

Udhëzime se si të zbukuroheni me aloe vera në shtëpi

Si të zbukuroni lëkurën e fytyrës me aloe vera

Përpara se të zhyteni në mënyrën se si ta zbukuroni lëkurën me aloe vera, le t’i hedhim një sy përfitimeve që aloe vera i sjell lëkurës!

 • Xheli i aloe vera vepron si një hidratues, duke hidratuar lëkurën pa lënë një ndjenjë yndyre në lëkurë
 • Qetëson lëkurën, sjell lëkurë më të lëmuar dhe më të përsosur për përdoruesit..
 • Vepron si një shtresë mbrojtëse në lëkurë dhe ndihmon në shtimin e lagështirës në lëkurë, duke parandaluar dhe përmirësuar djegien nga dielli
 • Aloe vera përmban shumë antioksidantë duke përfshirë beta-karoten, vitamina C dhe E që mund të ndihmojnë në përmirësimin e qëndrueshmërisë natyrale të lëkurës dhe mbajtjen e lëkurës të hidratuar.
 • Aloe vera ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në luftimin e baktereve që shkaktojnë aknet
 • Ndihmon në reduktimin e strijave.

Si të zbukuroni lëkurën e fytyrës me aloe vera

Zbukuroni lëkurën tuaj me aloe vera

Këtu janë disa mënyra për të përdorur aloe vera për të zbukuruar lëkurën tuaj, të cilave mund t’i referoheni për t’i aplikuar në lëkurën tuaj:

1. Aplikoni xhelin e freskët të aloe verës direkt në fytyrë

Prisni një pjesë të një gjetheje aloe, hiqni gjembat dhe aplikoni xhelin nga ana në fytyrë. Ju gjithashtu mund të përdorni një brisk për të gërvishtur pak rrëshirë nga gjethet e aloe për të marrë xhel të freskët aloe vera. Xhel nga dy gjethe është i mjaftueshëm. Merrni më shumë nëse keni nevojë për të. Përziejeni ose rrihni derisa të jetë homogjene dhe aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe qafë me gishta para se të shkoni në shtrat. Lëreni gjatë natës dhe lani fytyrën në mëngjes.

2. Maskë me aloe vera dhe bajame

Përfitimi:

 • Hidratim i lëkurës
 • I përshtatshëm për lëkurë të thatë dhe të krisur

Përbërësi:

 • Xhel aloe vera
 • Vaji i bajames
 • Banane

Maskë bukurie për fytyrën me aloe vera dhe vaj bajame

Duke bërë:

 • Hapi 1: Vendosni bananen në një tas të pastër, grijeni bananen me një pirun.
 • Hapi 2: Shtoni 2 lugë gjelle xhel aloe vera
 • Hapi 3: Përziejini mirë derisa përbërësit të bashkohen, më pas shtoni 3 lugë çaji vaj bajame dhe përzieni mirë.
 • Hapi 4: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 5: Aplikoni përzierjen e maskës së aloe verës dhe bajames në një shtresë të trashë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 6: Lëreni dhe relaksohuni për 15 minuta.
 • Hapi 7: Kur të lani maskën në lëkurë, lani përsëri fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur dhe mbyllur poret.
 • Hapi 8: Në fund, thajeni lëkurën me një peshqir të butë dhe të pastër.

3. Maskë me aloe vera dhe ujë trëndafili

Përfitimi:

 • Luftoni infeksionet e lëkurës
 • Rikthe ngjyrën natyrale të lëkurës
 • Ndriçimi i lëkurës
Tham Khảo Thêm:  Top 15+ Thuốc Tăng Sức Đề Kháng Cho Trẻ Em Tốt Nhất [2023]

Përbërësi:

 • Xhel aloe vera
 • Ujë trëndafili
 • Kastravec

Maskë bukurie me aloe vera dhe ujë trëndafili

Maskë bukurie me aloe vera dhe ujë trëndafili

Duke bërë:

 • Hapi 1: Bëni pure ½ kastravec.
 • Hapi 2: Vendosni kastravecin e pure në enën e përzierjes, shtoni 1 lugë çaji ujë trëndafili dhe 2 lugë gjelle xhel aloe vera dhe përzieni mirë për të formuar një përzierje të ekuilibruar mirë.
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 4: Përdorni gishtat për të aplikuar maskën në lëkurë me lëvizje të vogla rrethore.
 • Hapi 5: Lëreni të veprojë dhe relaksohuni për 15 minuta përpara se ta shpëlani fytyrën me ujë të ftohtë dhe më pas thajeni lëkurën me një peshqir të butë.

4. Maskë me aloe vera dhe domate

Përfitimi:

 • Reduktoni shenjat e akneve
 • Mbroni nga aknet
 • Lekure e paster
 • Shtrëngimi i lëkurës

Përbërësi:

 • Xhel aloe vera
 • Lëng domate ose 1 domate të vogël

Maskë fytyre me aloe vera dhe domate

Duke bërë:

 • Hapi 1: Në një tas përzierjeje, shtoni 2 lugë gjelle lëng domate. Lëngu i domates i blerë në dyqan është i mirë, por ju lehtë mund ta bëni vetë. Për të bërë vetë lëngun e domates, thjesht vendosni domatet në një blender ose procesor ushqimi dhe bëjeni pure. Nëse nuk keni blender ose procesor ushqimi, domatet i presim në gjysmë dhe i shtypim me pirun në enë për të shtrydhur lëngun.
 • Hapi 2: Shtoni 1 lugë çaji xhel aloe vera dhe përzieni mirë për të formuar një përzierje të përzier.
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 4: Aplikojeni maskën në mënyrë të barabartë në të gjithë fytyrën (dhe zonën e qafës nëse dëshironi).
 • Hapi 5: Lëreni dhe relaksohuni për rreth 15 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 6: Avulloni fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret dhe më pas thajeni me një peshqir të pastër.

5. Maskë me aloe vera dhe vezë

Përfitimi:

 • Përmirësoni qëndrueshmërinë e lëkurës
 • Hidratues
 • Ushqeni, kujdesuni
 • Rritja e elasticitetit
 • Parandalimi i rrudhave

Përbërësi:

Maskë për fytyrën me aloe vera dhe vezë

Maskë për fytyrën me aloe vera dhe vezë

Duke bërë:

 • Hapi 1: Thyejeni 1 vezë të madhe në enën e përzierjes, ndaloni pirunin të rrihet lehtë.
 • Hapi 2: Shtoni 2 lugë gjelle xhel aloe vera dhe rrihni derisa të përftoni një përzierje të lëngshme të lëmuar.
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 4: Aplikojeni maskën në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 5: Lëreni dhe relaksohuni për rreth 15 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 6: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe fshijeni maskën me një peshqir të butë.
 • Hapi 7: Shpëlajeni për herë të dytë me ujë të vakët dhe më pas spërkatni pak ujë të freskët në lëkurë për të qetësuar irritimin dhe për të mbyllur poret.
 • Hapi 8: Thajeni lëkurën me një peshqir të butë.

6. Maskë me Aloe Vera dhe gjalpë Shea

Përfitimi:

 • Eksfoloni qelizat e vdekura të lëkurës
 • Mbroni nga aknet
 • Përtëritje e lëkurës me vaj
 • Hidratues për lëkurë të thatë

Përbërësi:

 • Xhel aloe vera
 • Gjalpë Shea
 • Vaj ulliri

Maskë bukurie për fytyrën me aloe vera dhe gjalpë shea

Maskë bukurie për fytyrën me aloe vera dhe gjalpë shea

Duke bërë:

 • Hapi 1: Vendosni 2 lugë gjelle xhel aloe vera në një tas për përzierje.
 • Hapi 2: Shtoni 2 lugë vaj ulliri dhe përzieni butësisht derisa përbërësit të përzihen, më pas shtoni 2 lugë gjalpë shea. Përziejini. Shënim: Nëse gjalpi shea nuk shkrihet (për shkak të temperaturës së dhomës), vendoseni në mikrovalë për 5 sekonda dhe përzieni përsëri. Përsëriteni këtë hap derisa gjalpi shea të shkrihet plotësisht.
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 4: Pasi përbërësit e maskës të ftohen, aplikoni një shtresë të bollshme në lëkurën e fytyrës dhe qafës.
 • Hapi 5: Lëreni maskën të thahet për 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 6: Nëse është e nevojshme, përdorni një peshqir të butë dhe lëvizje të vogla rrethore për të hequr përbërësit e mbetur të maskës. Por mos e fërkoni shumë fort, përndryshe do të hiqni të gjithë vajrat e dobishëm nga lëkura juaj.
 • Hapi 7: Spërkatni lëkurën me ujë të ftohtë dhe më pas thajeni me një peshqir të pastër.
Tham Khảo Thêm:  13 Mẫu Dép Nam Cao Cấp Hàng Hiệu Được Yêu Thích Nhất 2022

7. Maskë me aloe vera dhe sheqer kaf

Përfitimi:

 • Eksfoloni lëkurën e vdekur dhe papastërtitë
 • Shpërndani vajin e tepërt
 • Rikthen shkëlqimin natyral
 • Minimizoni pikat e bardha dhe pikat e zeza

Përbërësi:

 • Xhel aloe vera
 • Sheqer kaf

Maskë fytyre me aloe vera dhe sheqer kaf

Maskë fytyre me aloe vera dhe sheqer kaf

Duke bërë:

 • Hapi 1: Hidhni 2 lugë gjelle xhel aloe vera në një tas të vogël. Shtoni 1 lugë gjelle sheqer kafe (ose të bardhë) dhe përzieni derisa sheqeri të tretet.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr papastërtitë në lëkurë dhe për të hapur poret.
 • Hapi 3: Përdorni gishtat për të aplikuar përzierjen në lëkurë.
 • Hapi 4: Më pas, masazhoni lëkurën tuaj me lëvizje të vogla rrethore për 5 minuta.
 • Hapi 5: Pas 5 minutash, lëreni maskën të thahet edhe për 10 minuta të tjera përpara se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 6: Spërkatni ujë të ftohtë në fytyrë, më pas thajeni lëkurën me një peshqir të butë.

Si të zbukuroni flokët me aloe vera

Shumë studime kanë treguar se aloe vera mund të sjellë shumë përfitime për flokët si:

 • Redukton irritimin e kokës falë vetive të tij anti-inflamatore
 • Hidraton flokët dhe lëkurën e yndyrshme
 • Redukton inflamacionin falë përmbajtjes së enzimës dhe acideve yndyrore
 • Ushqen dhe forcon flokët falë përmbajtjes së vitaminave B12, C, E, acidit folik dhe kolinës.

Mënyra më e mirë për të përdorur aloe vera për bukurinë e flokëve është nxjerrja e xhelit nga bima dhe aplikimi direkt në lëkurën e kokës. Ju mund të zgjidhni të hiqni xhelin nga gjethet ose mund të blini xhel aloe vera të disponueshëm në treg. Këtu janë 5 mënyra të shkëlqyera se si mund të përdorni xhelin e aloe verës për t’u kujdesur për flokët tuaj:

1. Spërkatni xhelin e aloe verës gjatë natës

Gjithçka që duhet të bëni është të vendosni 1/2 filxhan xhel të freskët aloe vera dhe 1/4 filxhan lëng xhenxhefili të freskët në një blender. Përziejini përbërësit derisa të bashkohen mirë. Pasi të jetë bërë, transferojeni përzierjen në një shishe me spërkatje. Spërkateni në të gjithë lëkurën e kokës dhe masazhojeni për rreth 20 minuta. Mund ta lini brenda natës dhe të lani flokët të nesërmen në mëngjes.

2. Vaj flokësh

Bëni një filxhan xhel aloe vera për t’u siguruar që nuk ka gunga. Në tenxhere hidhni vajin e kokosit dhe xhelin e aloe verës. Ngroheni përzierjen derisa të pushojë flluska dhe mbetja të bëhet e errët. Lëreni vajin të ftohet. Filtroni vajin dhe ruajeni në një shishe të lehtë për t’u përdorur. Mund ta përdorni 3 deri në 4 orë para se ta lani me shampo. Për rezultate më të mira, lëreni brenda natës.

Vaj floku me aloe vera

Vaj floku me aloe vera

3. Maskë për flokë

Përzieni ½ filxhan xhel të freskët aloe vera dhe 3 lugë gjelle uthull molle. Përziejini derisa të përftohet një masë e lëmuar. Transferoni atë në një shishe me spërkatje. Aplikojeni atë në skalpin tuaj si dhe në gjatësinë e flokëve tuaj. Masazh – masazhoni lëkurën e kokës butësisht. Mund ta lini të veprojë për 3 deri në 4 orë para se të lani flokët.

Tham Khảo Thêm:  Kem Chống Nắng Vật Lý Là Gì? Top 15+ Kem Chống Nắng Vật Lý An Toàn Được Bác Sĩ Da Liễu Khuyên Dùng

4. Kondicioner

Përzieni 1/2 filxhan xhel aloe vera dhe 15 pika vaj esencial livando në një tas. Kaloni në një shishe pompe të lehtë për t’u përdorur. Aplikojeni këtë përzierje në të gjithë gjatësinë e flokëve dhe në lëkurën e kokës pas larjes me shampo. Përdorni njësoj si kondicioner.

5. Maskë gjumi për flokët

Vaji i ricinit ndihmon në reduktimin e dëmtimit të flokëve, majave të çara, rënies së flokëve dhe zbokthit. Ndihmon gjithashtu në gjendjen natyrale të flokëve dhe për të rritur shkëlqimin e tyre. I kombinuar me xhelin e aloe vera, do të keni një balsam efektiv për flokët.

Përzieni 1 filxhan xhel të freskët aloe vera, 2 lugë vaj ricini dhe 2 lugë gjelle pluhur fenugreek derisa të bëhen uniforme dhe të lëmuara. Aplikojeni përzierjen në lëkurën e kokës, rrënjët dhe majat e flokëve dhe lëreni gjatë natës. Mos harroni të vishni një kapak dushi kur flini. Të nesërmen, mund t’i lani flokët me ujë të ftohtë dhe shampo.

Pavarësisht se cilën prej këtyre metodave përdorni, sigurohuni që ta bëni të paktën dy herë në javë dhe ta ruani për rezultate më të mira.

Si të humbni peshë me aloe vera

Përfitimet e humbjes së peshës nga aloe vera përfshijnë:

 • Aloe vera ndihmon në tretje
 • Rezistent ndaj mbajtjes së ujit
 • Nxitja e metabolizmit
 • Ndihmon në detoksifikimin e trupit
 • Mbështet kontrollin e sheqerit në gjak

si të humbni peshë me aloe vera

Si të humbni peshë me aloe vera

Gjethet e aloe vera përbëhen nga tre pjesë kryesore – lëvozhga, lateksi dhe xheli.

Xheli i aloe verës është i sigurt për t’u përdorur dhe mund të merret duke i prerë gjethet në dy pjesë dhe duke e grumbulluar xhelin me një lugë ose thikë.

Sigurohuni që ta shpëlani xhelin tërësisht për të hequr papastërtitë dhe mbetjet e qelbit që mund të bëjnë që xheli të ketë shije të hidhur.

Provoni të shtoni xhelin në smoothie, milkshakes, salsa dhe supa për të rritur përfitimet shëndetësore të ushqimeve tuaja të preferuara dhe për të nxitur humbjen e peshës.

Ju gjithashtu mund të hani lëvozhgën e gjethes së aloe duke e shtuar atë në sallata dhe të skuqura. Pas prerjes dhe shpëlarjes së bishtajave, mund të zgjidhni gjithashtu t’i njomni gjethet për 10 – 30 minuta përpara se t’i shtoni ato në recetat tuaja për të ndihmuar në zbutjen e gjetheve.

Aloe vera zakonisht gjendet në produktet për humbje peshe, duke përfshirë suplementet bimore, lëngjet dhe pijet dietike.

Mund të ndihmojë në promovimin e humbjes së peshës duke rritur metabolizmin tuaj dhe duke përmirësuar kontrollin e sheqerit në gjak.

Megjithatë, mund të shoqërohet edhe me disa efekte anësore dhe duhet të përdoret në moderim si pjesë e një diete të shëndetshme.

Nëse vendosni të provoni produkte aloe vera për humbje peshe, sigurohuni që t’i blini ato nga një shpërndarës me reputacion.

Këtu janë disa si te zbukurohemi me aloe që mund të sintetizoj. Shpresojmë se informacioni i dhënë në artikull ju ka ndihmuar të keni mënyra më të sigurta dhe efektive për t’u kujdesur dhe bukuri nga përbërësit natyralë të aloe verës. Ju uroj suksese dhe qëndroni të bukur përgjithmonë!

Burimi:

 • siobeauty.com
 • healthshots.com
 • Healthline.comCảm ơn bạn đã đọc bài viết 13 Cách Làm Đẹp Bằng Nha Đam Vừa Đơn Giản Hiệu Quả An Toàn . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *