13 Cách Làm Toner Tại Nhà Phù Hợp Với Mọi Nhu Cầu Chăm Sóc Da Của Bạn

Sintetizoni 13 mënyra për të bërë toner në shtëpi nga përbërës natyralë beninj, të përshtatshëm për të gjitha nevojat tuaja për kujdesin e lëkurës, me kosto efektive dhe shumë efektive për kujdesin e lëkurës.


Tonerët janë një produkt i lëngshëm për kujdesin e lëkurës që i ngjan ujit, megjithëse jo të gjithë tonerët janë aq të pastër sa uji. Të përdorura pas pastrimit në rutinën e kujdesit të lëkurës, tonerët ofrojnë shumë përfitime pozitive për lëkurën si:

 • Duke pastruar papastërtitë që pastruesit nuk mund t’i heqin, një çehre më e pastër është gjithashtu e nevojshme për të qenë në gjendje të absorbojë çdo lëndë ushqyese shtesë nga produktet e mëvonshme të kujdesit të lëkurës.
 • Balanconi pH-në e lëkurës.
 • Ndihmon në shtrëngimin e poreve të lëkurës.

Përveç kësaj, në varësi të llojit specifik të tonerit, me përbërës shtesë ushqyes, mund të sjellë efekte të tjera në lëkurë si: parandalimi i akneve në lëkurë, shtimi i lagështirës në lëkurë, hidratimi i lëkurës së butë dhe të lëmuar, …

Mund të thuhet se toniku është një nga produktet e rëndësishme të kujdesit të lëkurës, i domosdoshëm në procesin e përditshëm të kujdesit të lëkurës, duke kontribuar në përcaktimin e efektivitetit të hapave të ardhshëm të kujdesit të lëkurës si serumi/esenca, kremi. Hidratues,… Më lejoni të them ju një gjë është se në vend që të kërkoni produkte tonerike jashtë tregut, mund ta bëni plotësisht tonerin tuaj në shtëpi me përbërës natyralë të thjeshtë dhe të lehtë për t’u gjetur.

Kontrollojeni tani 13 mënyra për të bërë toner në shtëpi më poshtë për më shumë këshilla se si të bëni tonerin tuaj për të kursyer para dhe për të siguruar siguri dhe efektivitet në kujdesin e lëkurës.

Si të bëni toner sipas përbërësve

Nëse dini një përbërës që funksionon mirë për lëkurën tuaj, mund ta përdorni atë për të bërë tonerin tuaj, për përfitime optimale të kujdesit të lëkurës. Megjithatë, vini re se tonerët e bërë në shtëpi nuk përmbajnë asnjë konservues, ndaj duhet të ruhen në frigorifer dhe të hidhen pas rreth 2-3 ditësh.

Nëse jeni duke përdorur një përbërës për herë të parë, provojeni gjithmonë në një zonë të vogël të lëkurës, prisni të paktën 30 minuta për të kontrolluar reagimet e lëkurës përpara se ta aplikoni në të gjithë fytyrën.

Si të bëni toner lajthie

Lajthia e shtrigës është e njohur për aftësinë e saj për të zbutur shpejt lëkurën, e cila mund të qetësojë në mënyrë efektive irritimet e lëkurës, inflamacionin dhe aknet. Mund të spërkatni lajthi të pastër shtrigës në fytyrën tuaj ose të lagni një copë pambuku dhe ta aplikoni në të gjithë fytyrën tuaj. Lajthia e shtrigës do të qetësojë shpejt lëkurën tuaj dhe do të tkurr poret tuaja.

Si të bëni toner lajthie

Toner lajthia magjistare

Përbërësi:

 • 2 lugë gjelle lajthi (sigurohuni që të mos përmbajë alkool)
 • ¼ filxhan çaj jeshil të ftohtë
 • 1 lugë çaji xhel aloe vera

Duke bërë:

Përziejini përbërësit së bashku, më pas derdhni tonerin në një shishe sprej ose aplikojeni në fytyrën tuaj me duar të pastra ose me një tampon pambuku.

Si të bëni tonik aloe vera

Aloe vera ndriçon lëkurën dhe mund të ndihmojë në luftimin e akneve. Aloe vera është gjithashtu e njohur për efektet e saj hidratuese, kështu që është një tonik i shkëlqyeshëm për t’u përdorur për lëkurën e thatë.

Këtu është receta Bëni tonerin tuaj në shtëpi I butë për lëkurë të ndjeshme, përmban antioksidantë, është hidratues dhe mund të ndihmojë në qetësimin e skuqjes së lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Top 10 Bí Quyết Làm Căng Da Mặt Từ 100% Thiên Nhiên

Si të bëni tonik aloe vera

Toner aloe vera

Përbërësi:

Duke bërë:

Përziejini mirë, më pas aplikojeni në lëkurë të pastër dhe të thatë.

9 produktet më të shitura të ujit trëndafili sot

Si të bëni toner me vajra esencialë

Vajrat esencialë mund t’i shtojnë një aromë të mrekullueshme tonerëve të bërë në shtëpi, dhe ato gjithashtu kanë veti që janë të dobishme për lëkurën tuaj. Vetëm sigurohuni që të holloni çdo vaj esencial me një vaj bartës, siç është vaji i kokosit, në mënyrë që të mos djegni lëkurën.

Si të bëni toner me vajra esencialë

Toner me vajra esencialë

Vaji i pemës së çajit është një zgjedhje popullore për shërimin e akneve, por ju gjithashtu mund të merrni parasysh vajrat thelbësorë të mëposhtëm:

 • livando
 • Krizantemë
 • Sherebela

Këtu është një recetë toneri e kombinuar me vajra esencialë të barbarozës, selvisë ose livandës, të cilave mund t’i referoheni për t’u kujdesur për lëkurën tuaj.

Përbërësi:

 • 1 lugë gjelle lajthi
 • 1/2 lugë çaji vaj vitaminë E, i cili mund të jetë i dobishëm për shenjat e akneve
 • 3 pika vaj esencial geranium, selvi ose livando

Duke bërë:

Përziejini mirë, më pas aplikojeni në lëkurë të pastër dhe të thatë.

Si të bëni tonik uji trëndafili

Uji i trëndafilit mund të balancojë natyrshëm pH-në e lëkurës pas heqjes së përdorimit të pastruesve alkaline ose eksfoliantëve acidikë. Përveç kësaj, uji i trëndafilit është i njohur për aftësinë e tij për të zbutur dhe hidratuar në mënyrë efektive lëkurën. Ajo gjithashtu ka një aromë të madhe.

Si të bëni tonik uji trëndafili

Toner uji i trëndafilit

Përbërësi:

 • 1 lugë gjelle ujë trëndafili
 • 1 lugë gjelle lajthi (sigurohuni që të jetë pa alkool)
 • 1 lugë çaji lëng limoni të freskët

Duke bërë:

Përziejeni mirë masën, më pas vendoseni në një shishe sprej dhe spërkateni në mënyrë të barabartë në fytyrë.

Si të bëni tonik me uthull molle

Uthulla e mollës mund të ndihmojë në eksfolimin natyral, duke e lënë lëkurën të duket më e ndritshme dhe më e njëtrajtshme.

Përveç përgatitjes së një toneri të thjeshtë për uthull molle duke holluar uthullën e mollës me ujë (2 lugë gjelle uthull molle të përziera me rreth 1 filxhan 150 ml ujë), mund t’i referoheni recetës së tonerit të uthullës së mollës më poshtë me përbërës shumë të mirë shtesë. Për lëkurë të tilla si vajra esenciale, lajthia shtrigash, ujë trëndafili.

Si të bëni tonik me uthull molle

Toner me uthull molle

Përbërësi:

 • 2 lugë gjelle uthull molle
 • 1 gote uje
 • 1 lugë çaji ujë trëndafili
 • 2-3 pika vaj esencial (rekomandohet livando ose kamomil)
 • 1 lugë çaji lajthi (për lëkurë të yndyrshme)

Duke bërë:

Përziejini përbërësit së bashku në një enë qelqi. Zhytni një top pambuku në përzierjen e tonerit dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë. Nëse ju ka mbetur toner, mund ta ruani në temperaturën e dhomës dhe ta përdorni përsëri më vonë.

Shënim: Uthulla e mollës mund ta thajë lëkurën. Për ata prej jush me lëkurë të thatë, mund të zvogëloni sasinë e uthullës së mollës në 1 lugë gjelle për të parandaluar tharjen e lëkurës. Përveç kësaj, zgjedhja e ujit të përzier me toner mund të bëjë gjithashtu një ndryshim. Për shembull, disa ujë rubineti që është i fortë ose përmban shumë minerale gjithashtu mund të thajnë lëkurën.

Si të bëni tonik çaji jeshil

Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë. Plus, çaji jeshil ka veti natyrale anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në reduktimin e skuqjes në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  PHA Là Gì Trong Mỹ Phẩm? Tác Dụng Và Cách Dùng PHA Hiệu Quả

Si të bëni tonik çaji jeshil

Toner çaji jeshil

Përbërësi:

 • ⅓ filxhan çaj jeshil (sigurohuni që çaji të jetë ftohur plotësisht)
 • 3-4 pika vaj peme çaji

Duke bërë:

Shkundni mirë përbërësit përpara se të mjegulloni fytyrën.

Si të bëni tonik të përshtatshëm për çdo problem të lëkurës

Përveç mënyrës se si të bëni tonik sipas çdo përbërësi të kujdesit të lëkurës, ju gjithashtu mund të bëni tonerin tuaj në shtëpi për të zgjidhur një problem specifik të lëkurës me të cilin po përballeni. Konkretisht si:

Si të bëni tonik për lëkurën e plakur

Nëse jeni duke kërkuar për produkte kundër plakjes, do të dëshironi të zgjidhni një tonik hidratues që është i mbushur me antioksidantë. Antioksidantët ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira, duke kontribuar në mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër dëmtimit nga ndotja ose dielli.

Si të bëni tonik për lëkurën e plakur

Toner për lëkurën e plakur

Më poshtë mund t’i referoheni recetës për një tonik për plakjen e lëkurës me këtë kombinim të pasur me antioksidantë të çajit jeshil dhe shegës.

Përbërësi:

 • ¼ filxhan çaj jeshil (sigurohuni që çaji të jetë ftohur plotësisht)
 • ⅛ filxhan lëng të pastër shege
 • ⅛ filxhan ujë të filtruar

Duke bërë:

Përziejini mirë përbërësit, më pas hidhini në një shishe sprej, ruajini në frigorifer për përdorim të mëvonshëm.

Si të bëni tonik për lëkurën e thatë

Tonerët për lëkurën e thatë duhet të përmbajnë shumë përbërës hidratues dhe hidratues për lëkurën.

Kastraveci përmban më shumë se 90% ujë i cili mund të ndihmojë në hidratimin efektiv të lëkurës. Kombinuar me xhel aloe vera për të rimbushur në mënyrë efektive lagështinë e lëkurës.

Si të bëni tonik për lëkurën e thatë

Toner për lëkurë të thatë

Përbërësi:

 • 1 kastravec i grire ose i grire
 • 3-4 lugë gjelle xhel të freskët aloe vera

Duke bërë:

Përziejini përbërësit së bashku derisa të arrihet një konsistencë e ngjashme me ujin. Mund të shtoni disa lugë çaji ujë të distiluar për të arritur konsistencën e dëshiruar. Më pas vendoseni në një kavanoz qelqi për ta përdorur më vonë.

Si të bëni një tonik natyral për lëkurë me shkëlqim

Nëse lëkura juaj është në formë mjaft të mirë, mund t’ju duhet thjesht ta zbardhni pak.

Uji i orizit është një përbërës që gjendet në shumë produkte bukurie sepse ka kaq shumë lëndë ushqyese dhe antioksidantë sa lëkura mund ta përthithë atë.

Mund të bëni lehtësisht ujë orizi duke njomur orizin (idealisht oriz Jasemini) në ujë të freskët për të paktën 2 orë, por është më mirë gjatë natës.

Si të bëni një tonik natyral për lëkurë me shkëlqim

Toner për lëkurë me shkëlqim natyral

Përbërësi:

 • 1/4 filxhan ujë
 • 3 lugë oriz jasemini

Duke bërë:

Lyejeni orizin në ujë për 2 orë, më pas filtroni ujin. Mbyllni tonerin në një shishe dhe përdorni atë si mjegull për të freskuar fytyrën tuaj.

Si të bëni tonik për lëkurën e shenjave të akneve

Shenjat e akneve mund të jenë të vështira për t’u trajtuar, por përdorimi i tonerit të duhur mund të ndihmojë lëkurën tuaj.

Uthulla e mollës është një astringent, i cili mund të ndihmojë në vrasjen e baktereve dhe neutralizimin e pH-së së lëkurës. Kjo recetë toneri shtëpiak mund të jetë më e holluar për lëkurën e ndjeshme.

Si të bëni tonik për lëkurën e shenjave të akneve

Toner për lëkurën e shenjave të akneve

Përbërësi:

 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • 2 lugë gjelle ujë të distiluar
Tham Khảo Thêm:  BoniHair USA – Viên Uống Hỗ Trợ Mọc Tóc, Cải Thiện Rụng Tóc

Duke bërë:

Përziejini mirë, më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurë të pastër dhe të thatë.

Si të bëni tonik për lëkurën me pore të mëdha

Për ata prej jush me lëkurë të yndyrshme, një nga problemet më të zakonshme të lëkurës janë ndoshta poret. Përdorimi i një tonik me lajthi magjistare mund të ndihmojë në zvogëlimin e përkohshëm të madhësisë së poreve pasi lajthia e shtrigës është një astringent i fortë që mund të ndihmojë në hapjen e poreve.

Si të bëni tonik për lëkurën me pore të mëdha

Toner për lëkurën me pore të mëdha

Përbërësi:

 • 2 lugë gjelle lajthie
 • 3 pika xhel aloe vera

Duke bërë:

Përziejini mirë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurë të pastër dhe të thatë.

Si të bëni një tonik për lëkurën e kombinuar

Për ata prej jush me lëkurë të kombinuar, mund të jetë më e vështirë të zgjidhni produktet e duhura për kujdesin e lëkurës për lëkurën tuaj. Si ta bëni atë produkt jo vetëm të kapërcejë lëkurën e yndyrshme dhe lëkurën e thatë në zona të ndryshme të lëkurës.

Boronicat kanë veti kundër plakjes. Kur kombinohet me ujin e trëndafilit dhe lajthinë e shtrigës, krijon një tonik qetësues që nuk do ta bëjë lëkurën tuaj të yndyrshme dhe as ta thajë atë.

Si të bëni një tonik për lëkurën e kombinuar

Toner për lëkurë të kombinuar

Përbërësi:

 • 2 lugë lëng boronicë
 • 2 lugë gjelle ujë trëndafili
 • ½ filxhan lajthi magjistare.

Duke bërë:

Përziejini mirë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurë të pastër dhe të thatë.

Si të bëni tonik për lëkurën e hiperpigmentuar

Hiperpigmentimi janë njolla të errëta të lëna në lëkurë nga aknet ose dëmtimi i diellit. Ndërsa është e vështirë ta kthesh plotësisht atë, disa përbërës mund ta bëjnë atë më pak të dukshëm.

Lëngu i limonit përmban acide alfa hidroksi (AHA) dhe vitaminë C që mund të përshpejtojnë rinovimin e qelizave të lëkurës dhe përfundimisht të ndriçojnë njollat ​​e errëta. Uji i kokosit është i butë dhe hidraton në mënyrë efektive lëkurën.

Si të bëni tonik për lëkurën e hiperpigmentuar

Përbërësi:

 • ½ lëng limoni
 • 3 lugë gjelle ujë kokosi

Duke bërë:

Kombinoni përbërësit dhe derdhni në shishe me spërkatje, më pas spërkatni mjegullën në të gjithë fytyrën.

Toneri është një hap thelbësor për kujdesin e lëkurës pas përdorimit të një pastruesi për të ndihmuar në balancimin e pH-së së lëkurës, shtrëngimin e lëkurës, shtrëngimin e poreve dhe krijimin e kushteve për hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës për të arritur rezultate më të mira. Në vend që të kërkoni për produkte tonerike të disponueshme në treg, mund të aplikoni gjithashtu mënyra për të bërë toner në shtëpi për të përgatitur produktet tuaja për kujdesin e lëkurës, të cilat janë ekonomike, efektive dhe të sigurta. , të shëndetshme për lëkurën.

Megjithatë, produktet e tonerit shtëpiak zakonisht nuk kanë konservues, kështu që ato mund të përdoren vetëm për një kohë të shkurtër (2-3 ditë). Ju lutemi kushtojini vëmendje që të bëni vetëm tonerin me sasinë e duhur për t’u përdorur, mos bëni shumë për të shkaktuar mbeturina.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 13 Cách Làm Toner Tại Nhà Phù Hợp Với Mọi Nhu Cầu Chăm Sóc Da Của Bạn . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *