Các Bước Skincare Sau Khi Peel Da An Toàn Và Hiệu Quả

Cilat janë hapat e duhur të kujdesit të lëkurës pas një piling? Sa kohë pas qërimi i lëkurës, kujdesi për lëkurën? Këto janë pyetjet që femrat kanë kur synojnë ose sapo kanë bërë një peeling. Le të zbulojmë procesin e kujdesit të lëkurës pas pilingut dhe t’u përgjigjemi pyetjeve të bëra shpesh në lidhje me kujdesin e lëkurës pas pilingut përmes artikullit më poshtë.


Lëkura e lëkurës është një metodë e zëvendësimit biologjik të lëkurës, duke stimuluar qelizat e lëkurës që të zhvishen, rigjenerojnë lëkurën e shndritshme, reduktojnë aknet, rrudhat dhe plagët konkave, e zgjedhur nga shumë gra. Artikulli vijues do t’ju tregojë hapat e sigurt dhe shkencor të kujdesit të lëkurës pas lëvores, në mënyrë që lëkura juaj pas lëvores të rikuperohet shpejt.

Çfarë duhet bërë për t’u kujdesur për lëkurën pas një piling?

Pastrim i butë i lëkurës

Në këtë kohë, duhet të përdorni ujë të kripur dhe pambuk për heqjen e grimit, të fshini butësisht lëkurën për të hequr papastërtitë dhe bakteret. Lëkura pas një peeling është shumë e ndjeshme ndaj kimikateve, ndaj nuk duhet të përdorni pastrues për 3 deri në 6 orët e para.

Nëse lëkura juaj është e kontaminuar me shumë papastërti, mund të përdorni pastrues makijazhi për ta pastruar atë, megjithatë, duhet të përdorni pastrues të butë grimi, përbërës të mirë, të sigurt dhe të qëndroni larg produkteve. përmbajnë kimikate ose detergjentë të ashpër.

Pastroni lëkurën për kujdesin e lëkurës pas lëvores

Pastrojeni lëkurën butësisht me ujë të kripur

Hidratoni lëkurën

Pas një peeling, lëkura juaj është shpesh në një gjendje të ngushtë dhe të pakëndshme. Prandaj, kremrat dhe serumet që përmbajnë përbërës hidratues si Acidi Hyaluronik (HA), Ceramidet, Glicerina, Acidi Laktik, Niacinamide, Vitaminat C, E … janë produkte të domosdoshme për kujdesin e lëkurës pas peeling.

Mbroni lëkurën

Lëkura pas pilingut është mjaft e ndjeshme dhe duhet të mbrohet dhe mbrohet me kujdes. Mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj është të kufizoni daljet jashtë, nëse është e nevojshme, vishni një kapelë me strehë të gjerë, një maskë dhe mbani krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj.

Hapat e kujdesit të lëkurës pas lëvores mbulohen me kujdes

Mbulojeni lëkurën tuaj me kujdes kur dilni jashtë

Sa kohë pas qërimi i lëkurës, kujdesi për lëkurën?

Zakonisht, pas 4 deri në 6 orë pas lëvores, mund të bëni kujdesin e lëkurës. Megjithatë, lëkura në këtë kohë është shumë e ndjeshme, duhet të thjeshtoni hapat poshtë dhe të përdorni vetëm 3 produkte: fiziologjik fiziologjik 0,9% klorur natriumi, hidratues dhe krem ​​kundër diellit.

Produktet hidratuese dhe kremrat kundër diellit me përbërës natyralë, efekte të sigurta dhe të buta janë zgjedhja e duhur për lëkurën tuaj në këtë moment.

Kujdesi për lëkurën pas qërimit të duhur të lëkurës herë pas here

Pas vetëm qërimit të lëkurës

Pas një peeling të ri, lëkura do të jetë jashtëzakonisht e ndjeshme, e kuqe, mund të duket e lëkurës. Në 3 deri në 6 orët e para, duhet të përdorni vetëm kripë fiziologjike për të larë fytyrën, ndaj qëndroni larg produkteve që përmbajnë pastrues të fortë që shkaktojnë acarim të lëkurës.

Ju gjithashtu duhet të përdorni një ombrellë, kapele, maskë ose krem ​​kundër diellit për t’u mbrojtur me kujdes, sepse në këtë kohë, lëkura është shumë e ndjeshme ndaj dritës së diellit, e cila mund të shkaktojë dëme serioze në lëkurë.

Hapat e kujdesit të lëkurës pas pilingut, lajeni fytyrën me ujë të kripur

Përdorni ujë të holluar me kripë për të larë fytyrën

Pas qërimit të lëkurës 1-3 ditë

Nga 1 deri në 3 ditët e para, lëkura do të thahet dhe gradualisht do të errësohet, gjë që tregon se lëkura e re po formohet gradualisht për të zëvendësuar shtresën e vjetër të lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Đánh Giá Các Loại Serum Tốt Cho Da Dầu Giá Bình Dân Chất Lượng Hoàn Hảo

Për kujdesin e lëkurës pas lëvores, duhet të vazhdoni të ruani mbrojtjen nga dielli për lëkurën tuaj, përdorni vetëm ujë të kripur për pastrim dhe një sprej mineral beninj për të qetësuar dhe kufizuar thatësinë. Në rast se lëkura nuk është gërryes ose më pak gërryes, mund të përdorni një pastrues të butë, me përbërës beninj, me një teksturë të butë për të pastruar fytyrën tuaj.

Pas qërimit të lëkurës 4-7 ditë

Në këtë pikë, lëkura juaj mund të ketë filluar të duket e shkrifët, të ndihet akne më e hollë dhe e fshehur. Ju mund të përdorni një pastrues të butë, spraj mineral sa herë që lëkura juaj është e thatë. Nëse lëkura nuk duken puçrra të fshehura, mund të përdorni gjithashtu serum me vitaminë C ose pastrues grimi siç përshkruhet nga mjeku juaj.

1 javë pas lëvores

Pas më shumë se 1 jave, lëkura juaj ka filluar të shkëlqejë, të zbehet njollat ​​e errëta dhe të zbulojë një shtresë të re të lëkurës. Në këtë pikë mund të përdorni produkte normale si pastrues, larëse grimi, krem ​​kundër diellit, hidratues,… Megjithatë, për të kryer hapat e kujdesit të lëkurës pas pilingut, duhet të zgjidhni produktet e duhura.Produkte me përbërës natyralë, të sigurt dhe beninj.

Hapat e kujdesit të lëkurës pas pilingut në javën e parë

Dezinfektohuni me kripë fiziologjike

Pas qërimit të lëkurës, duhet të përdorni ujë të kripur për të pastruar, për të shmangur inflamacionin. Mund të merrni pak kripë fiziologjike, fshijeni butësisht në lëkurë dhe fshijeni me ujë të ngrohtë pas 30 minutash për të mos e bërë lëkurën të thatë dhe të shurdhër.

Përdorni një pastrues të butë grimi

Kur ktheheni nga jashtë, përdorni një jastëk pambuku të njomur me një pastrues të butë grimi, fshijeni butësisht fytyrën tuaj. Nuk duhet të përdorni pastrues grimi sepse mund të bllokojë ose irritojë lëkurën, duke e përkeqësuar gjendjen.

Përdorni toner për hidratim

Pas pastrimit të lëkurës, aplikoni tonik për të siguruar lagështi, për të kufizuar lëkurën e plasaritur dhe të thatë. Aplikoni tonik rregullisht për të mbështetur procesin e rikuperimit të shpejtë të lëkurës.

Hapat e kujdesit të lëkurës pas lëvores përdorni tonik hidratues

Përdorni një tonik hidratues kur lëkura juaj është e thatë

Përdorni një serum rigjallërues

Serumet që përmbajnë përbërës hidratues si HA do të jenë një hap në kujdesin e lëkurës pas pilingut. Megjithatë, lëkura juaj është ende mjaft e ndjeshme në këtë kohë, kështu që ju duhet të përdorni vetëm një sasi të mjaftueshme për të siguruar lagështi dhe për të mbajtur lëkurën të lëmuar.

Përdorni një krem ​​hidratues

Ju duhet të përdorni kremra të butë hidratues, që përmbajnë vitamina B3 dhe B5 për të siguruar lagështi të moderuar, duke ndihmuar lëkurën të rikuperohet shpejt.

Aplikoni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj

Ndër hapat e kujdesit për lëkurën pas një piling, aplikimi i kremit kundër diellit është një hap i rëndësishëm, sepse në këtë kohë lëkura juaj është jashtëzakonisht e hollë dhe e ndjeshme, lehtësisht e prekur nga rrezet UV. Nëse nuk aplikoni krem ​​kundër diellit, lëvozhga do të jetë e padobishme. Aplikoni kremin kundër diellit me SPF 50 dhe përdorni atë çdo ditë, 30 minuta para se të dilni jashtë, madje edhe në hije, dhe riaplikoni çdo 2 orë.

Tham Khảo Thêm:  Review Etiaxil Có Tốt Không? Cách Sử Dụng Etiaxil? Giá Bao Nhiêu?

Hapat e kujdesit të lëkurës pas pilingut aplikoni krem ​​kundër diellit

Aplikoni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj

Disa shënime për kujdesin e lëkurës pas lëvores së lëkurës

Mos bëni eksfoliacion

Lëvorja është në thelb një piling i lëkurës, i aftë për të hequr lëkurën e vdekur shumë herë më shumë se eksfolimi i rregullt. Prandaj, nuk duhet të përdorni më shumë eksfoliantë fizikë ose kimikë, sepse kjo do ta bëjë lëkurën të bëhet shumë gërryese, e lehtë për të shkaktuar acarim.

Kufizoni njollat ​​e lëkurës së lëkurës

Qërimi i njollave të lëkurës jo vetëm që e bën lëkurën të shërohet më gjatë, por gjithashtu rrjedh gjak, por është gjithashtu e lehtë të lihen plagët më vonë. Lëreni lëkurën tuaj të zhvishet në mënyrë natyrale.

vini re kur kujdeseni për lëkurën pas qërimit të lëkurës

Mos i hiqni thekonet e lëkurës

Përdorni përkohësisht produkte me retinoidë

Zakonisht kur përdorni retinoid, lëkura juaj bëhet më e thatë, kruhet dhe kriset, të ngjashme me simptomat e një lëvozhgë. Pra, ndaloni përdorimin e produkteve që përmbajnë retinoidë për të shmangur mbingarkimin e lëkurës tuaj.

Mos përdorni produkte kundër akneve

Ju duhet të hiqni dorë nga produktet kundër akneve që përmbajnë këta përbërës Antibiotik doksiciklin; AHAs, BHAs, peroksid benzoil kur bëj hapa për kujdesin e lëkurës pas peeling tim. Kur përdoret përsëri, është e nevojshme të keni drejtimin dhe mbikëqyrjen e një mjeku dhe një dermatologu.

Mos vish grim

Duhet të përdorni vetëm disa produkte beninje për kujdesin e lëkurës pas pilingut, minimizoni përbërjen në ditët e para në mënyrë që lëkura të rikuperohet shpejt.

Pyetje të shpeshta në lidhje me kujdesin e lëkurës pas pilingut

A duhet ta laj fytyrën pas një piling?

Pas përfundimit të lëvores, lëkura juaj bëhet e dobët dhe e ndjeshme. Në 3 ditët e para, duhet të përdorni vetëm ujë të kripur të holluar ose ujë të pastër të filtruar për të larë fytyrën, mos përdorni pastrues për të shmangur dëmtimin e lëkurës.

Pyetjet e bëra më shpesh në lidhje me kujdesin e lëkurës pas pilingut, lajeni fytyrën me ujë të kripur

Përdorni ujë të kripur për të larë fytyrën për 3 ditët e para

Cilat produkte duhet të përdorin për kujdesin e lëkurës pas lëvores?

Lëkura pas qërimit thahet lehtë, mund të përdorni llak mineral për të siguruar lagështi dhe për të kufizuar thatësinë e lëkurës. Në të njëjtën kohë, duhet të aplikoni edhe krem ​​kundër diellit për të shmangur efektet e rrezeve UV në lëkurë. Produktet mbrojtëse kundër diellit me origjinë natyrale, të sigurta, SPF 50 janë zgjedhja për kujdesin e lëkurës pas pilingut.

Ju gjithashtu mund të përdorni një hidratues me përbërës natyralë që kanë veti restauruese për të ndihmuar lëkurën tuaj të reduktojë thatësinë dhe parehatinë.

Kujdesi për lëkurën pas lëvores duhet të përdorë vitaminë C?

Vitamina C ka efektin e ndriçimit të lëkurës dhe parandalimin efektiv të plakjes. Megjithatë, kur sapo keni qëruar lëkurën, nuk duhet të përdorni produkte me vitaminë C, sepse është e lehtë të shkaktoni acarim.

Jo vetëm vitaminë C, lëndë ushqyese të arta për lëkurën si p.sh BHA, AHA ose Retinol gjithashtu duhet të presin derisa lëkura të rikuperohet përpara se të vazhdoni të përdorni. Zakonisht për produktet e lëvozhgës në shtëpi, pas vetëm rreth 1 deri në 2 ditë, mund të vazhdoni t’i përdorni këto produkte gjatë kryerjes së hapave. Hapat e kujdesit të lëkurës pas lëvores.

Tham Khảo Thêm:  Địa Chỉ Bán Son Tom Ford Ở Hà Nội, TpHCM Chính Hãng "cực Chất" Cho Tín Đồ Làm Đẹp

Mos përdorni vitaminë C për kujdesin e lëkurës pas pilingut

Mos përdorni vitaminë C menjëherë pas një peeling

A duhet të përdorni ndonjë serum për kujdesin e lëkurës pas peelimit të lëkurës?

Duhet të përdorni serume që kanë aftësi rikuperimi, përmbajnë lëndë ushqyese hidratuese si p.sh Acidi hialuronik, vitamina B5, niacinamide, peptide… Këto produkte kanë aftësinë të hidratojnë dhe qetësojnë menjëherë lëkurën, duke bllokuar lagështinë e thellë, duke kufizuar thatësinë dhe kruajtjen.

A mund të përdor maska ​​pas lëvores?

Sipas ekspertëve, duhet të shtoni lagështi dhe lëndë ushqyese në mënyrë që lëkura të ushqehet nga brenda, duke stimuluar prodhimin e qelizave të reja. Ju mund të përdorni maska ​​hidratuese, përbërës natyralë për të rimbushur lëndët ushqyese, për të ftohur, për të zvogëluar djegien dhe për lëkurën e thatë. Në të njëjtën kohë, nuk duhet të përdorni maska ​​zbardhuese, që përmbajnë vitaminë C ose pemë çaji sepse mund të shkaktojnë acarim dhe kruajtje të lëkurës pas qërimit.

Çfarë duhet të hani pas një peeling?

Pas një peeling, duhet të pini shumë ujë të filtruar, për të siguruar ujë të mjaftueshëm, për të kthyer lëkurën e thatë të buzëve, për ta mbajtur lëkurën me shkëlqim dhe të hidratuar.

Ju gjithashtu duhet të shtoni perime jeshile në menunë tuaj ditore. Perimet dhe frutat jeshile përmbajnë shumë vitamina, acide organike, kripëra minerale dhe antioksidantë që ndihmojnë në nxitjen e rigjenerimit të qelizave të reja, në mënyrë që lëkura të rikuperohet shpejt.

Shtoni perimet në meny pas qërimit

Shtoni perimet në meny pas qërimit

Pas një lëvore, duhet të hani shumë peshk, veçanërisht salmon, për të ndihmuar në plotësimin e yndyrave të shëndetshme si Omega 3, Omega 6 që lëkura të rrisë elasticitetin, të përshpejtojë shërimin e plagëve.

Përveç kësaj, drithërat gjithashtu ndihmojnë lëkurën tuaj të jetë më e shëndetshme, shtoni drithëra për të diversifikuar menunë tuaj.

Çfarë duhet të shmang të hahet pas një piling?

Përveç ushqimeve që duhen ngrënë, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe shmangies së disa ushqimeve që nuk i bëjnë mirë lëkurës pas lëvores.

Ushqimet e yndyrshme, ushqimet pikante të nxehta mund të shkaktojnë tharje të pakëndshme të lëkurës. Ju gjithashtu duhet të shmangni ushqimet që ka të ngjarë të lënë shenja të larta si mishi i pulës, spinaqi me ujë, orizi ose viçi ngjitës, ushqimet e detit dhe veçanërisht të qëndroni larg stimuluesve si alkooli.

Përmbahuni nga përdorimi i stimuluesve pas pilingut

Përmbahuni nga përdorimi i stimuluesve pas pilingut

Më sipër janë ndarja e hapave të kujdesit të lëkurës pas qërimit të lëkurës, në mënyrë që të mund të referoheni dhe aplikoni. Për të arritur rezultatet më të mira, duhet të vëzhgoni lëkurën në mënyrë specifike në çdo fazë dhe të përdorni masat e duhura dhe të përshtatshme të kujdesit.

————————————————-

CHIAKI.VN KATI E-TREGTI

Uebfaqja: https://chiaki.vn/
Linja telefonike: 0932.888.300
Email: [email protected]
Adresa: Kati 1, Ndërtesa 24T3 Kompleksi Thanh Xuan, Nr. 6 Le Van Thiem, Thanh Xuan Trung, Thanh Xuan, Hanoi.
Sallë ekspozite: Nr. 62, Yen Do, Lagjja 1, Binh Thanh, Qyteti. Ho Chi Minh.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Các Bước Skincare Sau Khi Peel Da An Toàn Và Hiệu Quả . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *