Cách Tẩy Trang Bằng Dầu Dừa Và Những Lưu Ý Khi Thực Hiện

Përdorimi i vajit të kokosit për të hequr grimin është vërtet aq i sigurt sa mendojnë njerëzit? A është mirë të hiqni grimin me vaj kokosi dhe si të hiqni grimin me vaj kokosi në mënyrë efektive dhe të sigurt? Shikoni artikullin më poshtë për të marrë përgjigjen menjëherë, ju lutem!


Vaji i kokosit është përdorur prej kohësh si një përbërës gatimi ose një kondicioner për flokët. Pra, a mund të përdoret vaji i arrës së kokosit në lëkurë si heqës grimi?

A është i mirë pastruesi i grimit me vaj kokosi?

Vaji i kokosit është një nga përbërësit më të sigurt dhe më të pastër për t’u përdorur në fytyrën tuaj. Pastrues grimi me vaj kokosi jo vetëm që ndihmon në heqjen e grimit nga lëkura, por gjithashtu ka përfitime shtesë, si mbyllja e lagështirës dhe sigurimi i antioksidantëve në lëkurë.

Arsyet kryesore për të përdorur vajin e kokosit për të hequr grimin:

Pastrues efektiv i grimit

Vaji i kokosit heq grimin shpejt dhe me lehtësi. Krahasuar me pastruesit e rregullt të grimit të lëngshëm, pastruesi i grimit të fytyrës me vaj kokosi nuk kërkon që ju të fërkoni ose tërhiqni lëkurën tuaj. Kjo mund të ndihmojë në ngadalësimin e rrezikut të plakjes dhe rrudhjes së lëkurës. Përveç kësaj, përdorimi i pastruesit të grimit me vaj kokosi është madje efektiv në heqjen e maskarës së papërshkueshme nga uji ose buzëkuqit mat.

Vaji i kokosit mund të shpërbëjë (shpërndajë) substancat rezistente ndaj ujit. Kjo substancë përdoret zakonisht në bojë për vetulla, rimel, dhe në disa fondatina dhe produkte të tjera kozmetike që janë etiketuar si të papërshkueshme nga uji. Kjo veti e veçantë bën të mundur që vaji i kokosit të heqë lehtësisht dhe shpejt përbërjen nga lëkura.

A është mirë të hiqni grimin me vaj kokosi?

Pastrues i sigurt dhe efektiv i grimit të vajit të kokosit

Ushqen, hidraton dhe lëmuar lëkurën

Vaji i kokosit është i shkëlqyeshëm për lëkurën për shkak të vetive të tij hidratuese dhe qetësuese. Kur përdoret si pastrues grimi, jo vetëm që heq përbërjen në mënyrë efektive, por gjithashtu e lë lëkurën më të butë dhe më rinore.

Vaji i kokosit është veçanërisht i mirë për lëkurën e ndjeshme rreth zonës së syve. Edhe pse kjo është pjesa më delikate e fytyrës, pjesa më e madhe e grimit është e përqendruar atje (rimel, eyeliner dhe bojë për vetulla). Vaji i kokosit mund të fshihet lehtësisht pa fërkim të përsëritur, pa dëmtuar zonën tuaj të ndjeshme të syve.

Përveç tretjes efektive të grimit, vaji i kokosit gjithashtu ndihmon në rikthimin e lëkurës rreth syve në një pamje më të ndritshme dhe më rrezatuese. Kjo vlen edhe për zona të tjera të fytyrës.

Me përdorimin e rregullt të vajit të kokosit si një heqës grimi, është e mundur të ndihmoni në përmirësimin e thatësisë dhe skuqjes, të stimuloni riparimin e lëkurës dhe në fund të lini lëkurën me shkëlqim dhe të shëndetshëm.

Meqenëse vaji i kokosit është shumë hidratues, ai mund të jetë i dobishëm për shumë probleme të lëkurës. Mund të qetësojë psoriazën, alergjitë dhe skuqjen e lëkurës. Disa studime kanë treguar se përdorimi i vajit të kokosit çdo ditë në lëkurë mund të ndihmojë në rritjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës.

Antimikrobik

Vaji i kokosit është 100% yndyrë, i përbërë nga një kombinim i acideve yndyrore të ndryshme të shëndetshme. Më i spikaturi është acidi laurik, një përbërës me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore.

Ruan nivelet e sebumit të lëkurës

Përveç zbutjes së lëkurës, acidet yndyrore në vajin e kokosit imitojnë sebumin natyral të lëkurës, duke ndihmuar në rregullimin dhe balancimin e niveleve të sebumit në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Cách Pha Sữa PediaSure Mỹ Đúng Chuẩn Cho Hàm Lượng Dinh Dưỡng Tối Ưu

Pastrues natyral i grimit, nuk përmban kimikate të forta

Vaji i kokosit është një pastrues natyral i grimit që nuk përmban asnjë kimikate të ashpër.

Vaji i virgjër i kokosit është treguar se shtyp shenjat e inflamacionit, ndërkohë që mbron lëkurën duke përmirësuar funksionin e barrierës së lëkurës. Vaji i kokosit është një produkt natyral që mund të zëvendësojë produktet kimike.

Një heqës grimi me çmim të përballueshëm

Me vetëm një sasi sa bizele vaji i kokosit, ju mund të hiqni të gjithë grimin në lëkurën tuaj. Mund të thuhet se vaji i kokosit është një zgjidhje natyrale, beninje dhe me kosto të ulët për heqjen e grimit për përdoruesit.

Mekanizmi i heqjes së grimit të fytyrës me vaj kokosi

Shumica e produkteve të kozmetikës janë bërë nga vajra bartës. Përdorimi i vajit të kokosit për të hequr grimin mund të ndihmojë në zbërthimin e substancave rezistente ndaj ujit që gjenden në produktet e kozmetikës, duke ndihmuar kështu në çlirimin e tyre nga lëkura juaj. Në veçanti, në procesin e pastrimit të lëkurës, vaji i kokosit nuk do të heqë vajrat natyralë në lëkurën tuaj, por gjithashtu do të ndihmojë në hidratimin dhe ushqimin e lëkurës. Për më tepër, nuk shkakton acarim ose skuqje në lëkurë, i sigurt për t’u përdorur për të gjitha llojet e lëkurës së përdoruesve.

Për cilin lloj lëkure është i përshtatshëm pastruesi i grimit me vaj kokosi?

Vaji i kokosit mund të përdoret si një pastrues i sigurt grimi për lëkurën tuaj. Megjithatë, duhet të përdoret vetëm për disa lloje të lëkurës.

Vaji i kokosit shkakton shumë akne, që do të thotë se mund të bllokojë poret dhe potencialisht të shkaktojë puçrra. Nëse jeni të prirur ndaj akneve ose keni lëkurë të ndjeshme, është më mirë të shmangni përdorimin e vajit të kokosit për të hequr grimin. Ose nëse dëshironi, mund të përdorni një sasi të vogël vaji kokosi për të testuar tolerancën e lëkurës dhe kushtojini vëmendje pastrimit të lëkurës pas heqjes së grimit me vaj kokosi për të parandaluar rrezikun e shfaqjes së akneve në lëkurë.

Në përgjithësi, pastruesi i grimit të fytyrës me vaj kokosi do të jetë zgjidhja më e përshtatshme për lëkurën e thatë, të dehidratuar dhe të dehidratuar.

Për cilin lloj lëkure është i përshtatshëm pastruesi i grimit me vaj kokosi?

Pastrues grimi i fytyrës me vaj kokosi është më i përshtatshëm për lëkurë të thatë dhe të dehidratuar

Si të hiqni grimin me vaj kokosi në mënyrë efektive

Metoda 1: Hiqni përbërjen e fytyrës me vaj kokosi të pastër

 • Hapi 1: Nxirrni nga kavanozi një sasi shumë të vogël vaji kokosi (mjafton një sasi sa bizele). Nëse vaji është ngurtësuar, fërkojeni vajin midis gishtave për të liruar vajin e kokosit.
 • Hapi 2: Mbyllni sytë dhe aplikoni butësisht vajin në qepallat, qerpikët dhe rreth zonës së syve. Do të shihni që rimeli dhe korrektori të hiqen menjëherë. Për maskarën me përdorim të gjatë, mund t’ju duhet të hapni sytë dhe të përdorni një gisht për të aplikuar pak vaj direkt në kapakët e poshtëm dhe të poshtëm të qerpikëve të sipërm. Nëse ju fut pak vaj në sy, mos u shqetësoni, nuk do t’ju dëmtojë sytë dhe mund të lahet lehtësisht.
 • Hapi 3: Masazhoni vajin në lëkurë me lëvizje rrethore në të gjithë fytyrën për të hequr grimin tjetër.
 • Hapi 4: Përdorni një leckë të lagur të ngrohtë për të hequr butësisht vajin e kokosit. Lani fytyrën me pastrues dhe vazhdoni me hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës.
Tham Khảo Thêm:  Cách Tăng Chất Lượng Tinh Trùng Và Khả Năng Thụ Thai Đơn Giản

Si të hiqni grimin me vaj kokosi

Si të hiqni grimin e fytyrës me vaj kokosi

Metoda 2: Hiqni grimin me vaj kokosi dhe vaj ulliri

Kombinimi i vajit të kokosit dhe vajit të ullirit mund të rrisë avullimin e lëkurës, duke e bërë më të lehtë heqjen e grimit.

Përbërësi:

 • ¼ filxhan vaj kokosi
 • ¼ filxhan vaj ulliri

Si të hiqni grimin me vaj kokosi dhe vaj ulliri

Kombinoni vajin e kokosit dhe vajin e ullirit për të hequr grimin

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Hidhni vajin e kokosit në një tas të vogël. Fërkoni vajin e kokosit midis pëllëmbëve për të liruar vajin e kokosit. Përdorni një kamxhik ose mikser dore për të rrahur vajin e kokosit derisa të bëhet shkumë.
 • Hapi 2: Përsëriteni procesin për të shtuar 60 ml vaj ulliri derisa të krijohet një pastë e lëmuar.
 • Hapi 3: Aplikoni një shtresë të hollë vaji për heqjen e grimit në fytyrë për të hequr buzëkuqin, bazën në lëkurë. Për grimin e syve, mund të përdorni një shtupë pambuku, aplikoni një shtresë të hollë vaji për heqjen e grimit në qepallat për të hequr grimin e syve, duke përfshirë eyeliner dhe bojë për vetulla.
 • Hapi 4: Masazhojeni butësisht për të liruar përbërjen në lëkurë.
 • Hapi 5: Përdorni një leckë të lagur të ngrohtë për të hequr butësisht pastruesin e grimit. Lani fytyrën me pastrues dhe vazhdoni me hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës.

Metoda 3: Hiqni përbërjen e fytyrës me vaj kokosi dhe xhel aloe vera

Përbërësi:

 • ¼ filxhan vaj kokosi
 • ¼ filxhan xhel aloe vera
 • 3 lugë mjaltë

Si të hiqni grimin me vaj kokosi dhe xhel aloe vera

Kombinoni vajin e kokosit dhe xhelin e aloe vera për të hequr grimin

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Hidhni vajin e kokosit në një tas të vogël. Përdorni një kamxhik ose mikser dore për të lëmuar vajin e kokosit.
 • Hapi 2: Përsëriteni procesin për të shtuar xhelin e aloe verës dhe mjaltin derisa të përzihen mirë.
 • Hapi 3: Aplikoni një shtresë të hollë vaji për heqjen e grimit në fytyrë për të hequr buzëkuqin, bazën në lëkurë. Për grimin e syve, mund të përdorni një shtupë pambuku, aplikoni një shtresë të hollë vaji për heqjen e grimit në qepallat për të hequr grimin e syve, duke përfshirë eyeliner dhe bojë për vetulla.
 • Hapi 4: Masazhojeni butësisht për të liruar përbërjen në lëkurë.
 • Hapi 5: Përdorni një leckë të lagur të ngrohtë për të hequr butësisht pastruesin e grimit. Lani fytyrën me pastrues dhe vazhdoni me hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës.

Metoda 4: Hiqni grimin e fytyrës me vaj kokosi dhe vaj bajame

Përbërësi:

 • ¼ filxhan vaj kokosi
 • ¼ filxhan vaj bajame të ëmbël
 • 1 lugë çaji vaj peme çaji

Si të hiqni grimin e fytyrës me vaj kokosi dhe vaj bajame

Kombinoni vajin e kokosit dhe vajin e bajames për të hequr grimin

Duke bërë:

 • Hapi 1: Përzieni mirë vajin e kokosit dhe vajin e bajames në një pastë të lehtë.
 • Hapi 2: Shtoni vajin e pemës së çajit dhe vazhdoni të përzieni mirë.
 • Hapi 3: Ngrohni përzierjen e vajit pastrues në pëllëmbën e dorës.
 • Hapi 4: Aplikoni vaj në fytyrë, masazhojeni butësisht për të hequr grimin.
 • Hapi 5: Përdorni një peshqir të lagur të ngrohtë për të hequr butësisht vajin për heqjen e grimit. Lani fytyrën me pastrues dhe vazhdoni me hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës.
Tham Khảo Thêm:  9 Gợi Ý Quà Tết Cho Nhân Viên Ý Nghĩa Nhất Xuân 2023

Kini parasysh kur hiqni grimin me vaj kokosi

 • Sigurohuni që të aplikoni mjaftueshëm vaj kokosi në mënyrë që gishtat tuaj të mund të lëvizin butësisht, shmangni fërkimin ose tërheqjen e lëkurës, duke shkaktuar dëmtim të lëkurës, duke rritur rrezikun e rrudhave në lëkurë.
 • Përdorni vaj kokosi të virgjër për rezultate më të mira.
 • Për shkak se vaji i kokosit është një heqës natyral i grimit, ai nuk është aq efektiv sa një heqës i specializuar i grimit, kështu që mund t’ju duhet ta bëni disa herë për të marrë efektin më të mirë të heqjes së grimit.
 • Mos harroni të lani fytyrën me një pastrues pasi të keni hequr grimin me vaj kokosi për të hequr mbetjet e grimit, papastërtitë dhe vajin e kokosit në lëkurë. Shmangni gjendjen që vaji i kokosit të mbetet në lëkurë dhe poret, duke shkaktuar bllokimin e poreve dhe duke rritur rrezikun e formimit të akneve në lëkurë.
 • Edhe pse vaji i kokosit konsiderohet si një heqës natyral dhe i sigurt i grimit, për ata me lëkurë të ndjeshme dhe lehtësisht të irrituar, këshillohet që të testoni për një alergji ndaj vajit të kokosit duke përdorur vaj kokosi në një zonë të vogël lëkurë përpara përdorimit në të gjithë fytyrën.
 • Ndërprisni përdorimin dhe konsultohuni me një profesionist nëse gjatë përdorimit të vajit të kokosit për të hequr grimin, lëkura juaj shfaq ndonjë shenjë acarimi ose shenja të tjera të pazakonta.

Si të ruani vajin e kokosit

 • Mund ta ruani vajin e kokosit në temperaturën e dhomës ose në ndarjen e frigoriferit. Megjithatë, duhet të theksohet të kufizoni ndryshimet konstante të temperaturës së vajit të kokosit dhe të shmangni ekspozimin e vajit të kokosit në rrezet e diellit direkte, gjë që shkakton oksidimin e vajit të kokosit.
 • Ruajeni vajin e kokosit në enë të pastra, mundësisht kavanoza qelqi. Shmangni ruajtjen e vajit të kokosit në kavanoza metalike, të cilat mund të shkaktojnë erëra të pakëndshme.
 • Vaji i kokosit është një përbërës i sigurt, natyral që ofron shumë përfitime për kujdesin e lëkurës dhe kur përdoret në mënyrë korrekte mund të heqë butësisht grimin nga lëkura juaj duke siguruar që ajo të ruajë lagështinë e nevojshme. për lëkurën, nuk shkakton thatësi ose acarim të lëkurës si disa të tjera të specializuara produkte për heqjen e grimit.

Shpresojmë me ndarjen në artikullin e sotëm, e keni kuptuar si te hiqni grimin me vaj kokosi standard, duke shtuar një zgjidhje natyrale për heqjen e grimit që është edhe efektive dhe e sigurt për lëkurën. Dhe mos harroni të vazhdoni të ndiqni artikujt e mi për të marrë vetë informacione të dobishme në kujdesin shëndetësor dhe bukurinë, miq!

————————————————– ——————

CHIAKI.VN – BLERJE ONLINE me ÇMIM TË MIRË

Faqja e internetit:

Linja telefonike: 0932.888.300

Email: [email protected]

Adresa: Kati 1, Ndërtesa 24T3 Kompleksi Thanh Xuan, Nr. 6 Le Van Thiem, Thanh Xuan Trung, Thanh Xuan, Hanoi.

Sallë ekspozite: Nr. 62, Yen Do, Lagjja 1, Binh Thanh, Qyteti. Ho Chi Minh.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Tẩy Trang Bằng Dầu Dừa Và Những Lưu Ý Khi Thực Hiện . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *