[GIẢI ĐÁP] Ăn Khoai Lang Có Giảm Cân Không?

Nëse hani patatet e ëmbla do të humbni peshë, ngrënia e patateve të ëmbla do t’ju shëndoshë, si të humbni peshë me patate të ëmbla për rezultate të shpejta dhe optimale janë pyetjet që po marrin vëmendjen më të madhe nga komuniteti i punës. patate të ëmbla për të humbur peshë”.


Trendi i “ngrënjes së patateve të ëmbla për të humbur peshë” nuk është i ri, por asnjëherë nuk ka qenë i nxehtë në komunitetin e bukurisë. Sidomos, ky trend i humbjes së peshës promovohet në mënyrë aktive edhe nga yjet koreanë, duke u bërë një nga sekretet e sigurta dhe të shpejta të humbjes së peshës të aplikuara nga shumë yje koreanë sot. Pra, a humbet peshë ngrënia e patateve të ëmbla, hani patate me yndyrë, si të hani patate të ëmbla për të humbur peshë?

Nëse edhe ju jeni të interesuar për këtë trend të humbjes së peshës “hot hit” dhe keni nevojë të gjeni përgjigje për pyetjet e mësipërme, mos e injoroni informacionin në artikullin më poshtë!

1. A humb peshë ngrënia e patateve të ëmbla?

A mund të humbni peshë ngrënia e patateve të ëmbla?

Si një nga grupet thelbësore të ushqimit, i ngjashëm me orizin, në fakt, shumë njerëz ende pyesin nëse ngrënia e patateve të ëmbla do të shtojë peshë. Megjithatë, ndryshe nga besimi i shumë njerëzve se patatet e ëmbla përmbajnë shumë niseshte, ngrënia e shumë mund të shkaktojë shtim në peshë. Në fakt, përmbajtja e niseshtës në patatet e ëmbla është jashtëzakonisht e ulët dhe mund të bëhet plotësisht një ushqim që ju ndihmon të humbni peshë në mënyrë efektive.

Arsyet për të ndihmuar patatet e ëmbla të bëhen “ushqim i artë” në fshatin “humbje peshe”:

– Përmbajtja e ulët e sheqerit

Zotëron një shije të ëmbël, mishi, por në fakt përmbajtja e sheqerit në patatet e ëmbla është relativisht e ulët. Sipas rezultateve të hulumtimit, konsumimi i patateve të ëmbla mund të ndihmojë sistemin tretës të përthithë ngadalë lëndët ushqyese, të stabilizojë nivelet e sheqerit në gjak, të normalizojë prodhimin e insulinës dhe të jetë e mirë për shëndetin dhe humbje efektive në peshë.

Përveç kësaj, disa studime tregojnë gjithashtu se përmbajtja e ulët e sheqerit në patatet e ëmbla gjithashtu kontribuon në ndjenjën e ngopjes për një kohë të gjatë, ju ndihmon të kontrolloni oreksin tuaj dhe kufizon marrjen e tepërt të ushqimit, shtimin në peshë.

– Përmbajtje e lartë e fibrave

Patatet e ëmbla janë të pasura me fibra

Duke iu referuar patateve të ëmbla, shumë njerëz do të mendojnë menjëherë për një nga ushqimet e shëndetshme të pasura me fibra. Megjithatë, mund të mos e dini, ushqimet e pasura me fibra konsiderohen gjithashtu se kanë aftësinë për të ndihmuar në humbjen e peshës shpejt dhe në mënyrë efektive. Mekanizmi i veprimit të fibrave në procesin kryesor të humbjes së peshës është formimi i një rrjete xhel-like në stomak, duke ju dhënë kështu një ndjenjë ngopjeje për një kohë të gjatë, duke kontrolluar oreksin dhe duke ndihmuar në kufizimin e mbingrënies në trup. Të hash më pak do ta bëjë më të lehtë kontrollin e peshës, apo jo?

Dhe jo vetëm që ju mban të ngopur për një kohë të gjatë, por përmbajtja e lartë e fibrave në patatet e ëmbla gjithashtu ndihmon në parandalimin e përthithjes së yndyrës nga trupi, duke nxitur prodhimin e baktereve të mira për zorrët. Nga atje, ndihmon në përmirësimin e metabolizmit, tretjes dhe sekretimit të trupit, për humbje të shpejtë dhe të sigurt të peshës.

– Përmbajtje të ulët kalori

Një nga parimet e rëndësishme për t’ju ndihmuar të humbni peshë me sukses është se sasia e kalorive të konsumuara duhet të jetë më e ulët se kaloritë e konsumuara. Megjithatë, kontrolli i marrjes së kalorive nga trupi nuk është i thjeshtë, shumica e njerëzve nuk mund të llogarisin me kujdes sasinë e kalorive që marrin çdo ditë, kështu që për të reduktuar sasinë e kalorive të ngarkuara në trup, njerëzit do të zgjedhin të hanë më pak.

patate e ëmbël me pak kalori

Megjithatë, me mënyrën se si të hani patate të ëmbla për të humbur peshë, nuk do të keni nevojë të shqetësoheni nëse e tejkaloni sasinë e energjisë që duhet të ngarkoni në trupin tuaj për të humbur peshë apo jo. Sipas rezultateve të hulumtimit, çdo 100 g oriz siguron rreth 224 kcal, 100 g bukë siguron 150 kcal, ndërsa 100 g patate të ëmbël siguron vetëm 119 kcal. Siç mund të shihet, përmbajtja kalorike në patatet e ëmbla është shumë më e ulët se ushqimet e tjera të ngjashme. Në veçanti, niseshteja rezistente e patateve të ëmbla është e vështirë për t’u tretur, kështu që në fakt trupi ynë nuk mund të thithë përmbajtjen e saj kalorike.

Tham Khảo Thêm:  [Review] 15 Địa Chỉ Uy Tín Bán Nước Hoa Chính Hãng Tại Hà Nội & Tp Hồ Chí Minh

Përmbajtja e kalorive është e ulët, por patatet e ëmbla kanë shumë vitamina dhe minerale, veçanërisht karotinë (pro-vitaminë A), hekur dhe kalcium. Prandaj, ngrënia e patateve të ëmbla mund t’ju ndihmojë të humbni peshë shpejt, por megjithatë të siguroni faktorë të shëndetshëm, jo ​​të dëmshëm për shëndetin.

– Përmbajtja e lartë e ujit

Patatet e ëmbla janë të gjalla, pak të thata, kështu që shumë njerëz do të mendojnë se janë më pak të ujshme. Por realiteti është krejt i kundërt, patatet e ëmbla janë një nga ushqimet që kanë një përmbajtje mjaft të lartë. Përdorimi i patateve të ëmbla mund të ndihmojë në rihidratimin e qelizave tuaja, në nxitjen e metabolizmit, eliminimin e toksinave nga trupi dhe parandalimin e akumulimit të yndyrës që shkakton shtim në peshë dhe obezitet.

Përveç kësaj, përmbajtja e lartë e ujit në patatet e ëmbla gjithashtu kontribuon në ndjenjën e ngopjes për një kohë të gjatë, duke kufizuar oreksin tuaj. Kur hani më pak ushqim, humbja e peshës do të jetë gjithashtu më e thjeshtë dhe më e lehtë, apo jo? Me pyetjen “Ngrënia e patateve të ëmbla është yndyrë, ngrënia e patateve të ëmbla yndyrë apo ngrënia e patateve të ëmbla do të shtojë peshë? Atëherë mund të përgjigjeni me siguri jo!

===>>> Shihni më shumë:

2. Si të humbni peshë me patate të ëmbla

2.1. Si të hani patate të ëmbla për të humbur peshë

Si të hani patate të ëmbla për të humbur peshë

“A humb peshë ngrënia e patateve të ëmbla”, përgjigja është po, por kjo nuk do të thotë se do të humbni peshë duke ngrënë patate të ëmbla. Për të humbur peshë me patate të ëmbla shpejt dhe në mënyrë efektive, duhet të dini gjithashtu se si të hani patate të ëmbla për të humbur peshë siç duhet.

Së pari, duhet të mbani mend të hani patate të ëmbla për të humbur peshë, por kjo nuk do të thotë që të hani patate të ëmbla gjatë gjithë ditës dhe të mos hani më ushqim për të humbur peshë. Ngrënia e patateve të ëmbla për të humbur peshë, por ju ende duhet të siguroni lëndë ushqyese adekuate për trupin. Përndryshe, të dy do të humbni peshë dhe do të humbni shëndetin tuaj.

Mënyra për të ngrënë patate të ëmbla për të humbur peshë është të zëvendësoni një pjesë (jo plotësisht) të orizit ditor me patate të ëmbla, siç mund të zëvendësoni 1-2 gota oriz në ditë me 1-2 patate të ëmbla për të reduktuar 20-25% të kalorive të konsumuara. Zëvendësimi i një pjese të orizit me patate të ëmbla do t’ju ndihmojë të zvogëloni një sasi të konsiderueshme të kalorive të ngarkuara në trup, duke siguruar ende lëndë ushqyese të mjaftueshme për trupin, pa shkaktuar lodhje gjatë humbjes së peshës. prishni zakonet e përditshme të të ngrënit.

2.2. Menu për humbje peshe me patate të ëmbla në 1 javë

Nëse ende keni probleme për të humbur peshë me patate të ëmbla, mund të provoni menunë e humbjes së peshës me patate të ëmbël në 1 javë që po aplikohet nga shumë njerëz sot!

Faza 1: Ditët 1-2

Menu për humbje peshe me patate të ëmbla në 1 javë

Këto dy ditët e para do të jenë koha kur do të mësoheni të humbni peshë me patate të ëmbla. Në këto 2 ditë, duhet të hani vetëm 1 patate të ëmbël me pak fruta ose kos pa sheqer për mëngjes. Për sa i përket drekës dhe darkës, ju hani si zakonisht, por kushtoni vëmendje për të zvogëluar sasinë e niseshtës dhe yndyrës dhe për të rritur sasinë e ushqimit organik dhe perimeve jeshile në trup. Nëse mësoheni shpejt të hani patate të ëmbla, në drekë ose darkë mund të hani patate të ëmbla me ½ tas oriz, mish pa dhjamë, perime të ziera dhe sallatë.

Tham Khảo Thêm:  Bactefort Là Gì? Giá Bao Nhiêu Tiền? Mua Ở Đâu?

Nëse nuk jeni të njohur me mënyrën e humbjes së peshës me patatet e ëmbla, mund të shtoni kos, lëng frutash dhe perime për të reduktuar ndjenjën e lodhjes.

Faza 2: Ditët 3-4-5

Në 3 ditët e ardhshme kur mësoheni të hani patate të ëmbla për të humbur peshë, menyja e humbjes së peshës me patate të ëmbla gjithashtu fillon të hyjë në një fazë të re. Në këtë kohë, ne do të rrisim vaktin e patateve të ëmbla dhe do të zvogëlojmë vaktin, duke përdorur patatet e ëmbla si për mëngjes ashtu edhe për darkë. Për mëngjes, ajo mbetet e njëjtë me fazën 1, në darkë, hani patate të ëmbla me perime të ziera, kufizoni ushqimet e kripura dhe hani para orës 19:00 për të siguruar efektin optimal të humbjes së peshës.

Faza 3: Ditët 6-7

Faza e fundit e menusë së humbjes së peshës me patate të ëmbla në 1 javë është gjithashtu faza vendimtare për efektin tuaj të humbjes së peshës. Në dy ditët e fundit të ditës do të përdorim patatet për të zëvendësuar të gjithë vaktin e ditës në kombinim me ushqimet jeshile.

Nëse jeni të shqetësuar se ngrënia e vetëm patateve të ëmbla dhe ushqimeve jeshile mund ta lodhë trupin tuaj, mund të hani më shumë mish pa yndyrë, gjoks pule për të plotësuar proteinat dhe lëndët ushqyese për trupin. Megjithatë, kini kujdes që të hani me moderim, të mos hani shumë. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të kombinoni humbjen e peshës me tërshërën dhe patatet e ëmbla, duke krijuar një ndjenjë ngopjeje për një kohë të gjatë, duke kufizuar ndjenjën e urisë, pa pasur nevojë të ngarkoni shumë ushqim në trup dhe të siguroni ende nevojat ushqyese. nuk shkakton lodhje për trupin.

3. Çfarë lloj patate të ëmbël duhet të hani për të humbur peshë?

Ekzistojnë 3 lloje të patateve të ëmbla duke përfshirë: patate e ëmbël e bardhë, patate e ëmbël e verdhë (portokalli, e kuqe) dhe patate e ëmbël vjollcë. Pra, sipas mendimit tuaj, cili lloj patate e ëmbël është e përshtatshme për humbje peshe?

patate e ëmbël

Për sa i përket humbjes së peshës, të 3 llojet e patateve të ëmbla janë në gjendje t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë efektive. Sidoqoftë, nëse krahasojmë efektin e humbjes së peshës, patatet e ëmbla të bardha dhe patatet e ëmbla vjollcë janë ende pak më të mira se patatet e ëmbla të verdha. Krahasuar me patatet e ëmbla të bardha dhe patatet e ëmbla vjollcë, patatet e ëmbla të verdha kanë një përmbajtje më të lartë sheqeri, kështu që efekti i humbjes së peshës është gjithashtu më i ngadalshëm. Megjithatë, në pyetjen “a humbet peshë ngrënia e patateve të ëmbla të verdha”, përgjigjja është ende po, përmbajtja e sheqerit në të është vetëm më e lartë se patatet e ëmbla të bardha dhe patatet e ëmbla vjollce, nëse krahasohen me ushqime të ngjashme.

Përveç kësaj, për shkak se patatet e ëmbla të bardha kanë një ëmbëlsi relativisht të ulët, kur përpunohen, ato nuk do të jenë aq të shijshme sa patatet e ëmbla të verdha dhe vjollcë. Si rezultat, patatet e ëmbla ngjyrë vjollce janë ende më të njohurat në menunë e humbjes së peshës me patate të ëmbël të shumë ndjekësve të bukurisë sot. Megjithatë, për të pasur një menu të pasur dhe të larmishme për humbje peshe, mund të përdorni të tre këto patate të ëmbla për të zëvendësuar, “ndërruar vaktet” me njëra-tjetrën.

Kini parasysh kur hani patate të ëmbla për të humbur peshë

Kini parasysh kur hani patate të ëmbla për të humbur peshë

Disa shënime në procesin e ngrënies së patateve të ëmbla për të humbur peshë për t’ju ndihmuar të pushtoni shpejt trupin dhe trupin tuaj të ëndrrave në mënyrën më të sigurt dhe më efektive:

Tham Khảo Thêm:  Review Son BbiA Chính Hãng Đẹp Nhất - Vỏ Đỏ - Vỏ Xanh

– Hani vetëm patate të ëmbla të ziera ose në avull, të pjekura, mos përdorni patate të ëmbla të skuqura për të humbur peshë

– Mos i zieni me avull ose mos i zieni patatet e ziera shumë, duke ndikuar në përmbajtjen ushqyese të produktit

– Mos e kombinoni ngrënien e patateve të ëmbla me hurmë për të humbur peshë. Sepse këto dy ushqime kur kombinohen mund të rrisin rrezikun e ulçerës në stomak

– Jo vetëm duke përdorur patatet e ëmbla vetëm për të humbur peshë, duhet të kombinoni patatet e ëmbla me perime jeshile ose disa ushqime të tjera për të plotësuar plotësisht lëndët ushqyese të trupit.

– Çdo seancë e ngrënies së patateve të ëmbla për të humbur peshë duhet të bëhet për maksimum 3 javë, më pas t’i ktheheni një diete normale (por gjithsesi kini kujdes që të mos ngarkoni shumë kalori në trup). Mos hani shumë patate të ëmbla për një kohë të gjatë.

– Përveç konsumimit të patateve të ëmbla për të humbur peshë, duhet të ndryshoni stilin e jetës tuaj shkencore, të ushtroheni me moderim dhe të shtoni të paktën 2 litra në ditë për të pasur një efekt të shpejtë dhe optimal të humbjes së peshës.kohë për të garantuar sigurinë, të mirë për shëndetin.

– Së bashku me humbjen e peshës me patate të ëmbla, mund t’i referoheni edhe disa produkteve mbështetëse për humbjen e peshës që ndihmojnë në nxitjen e metabolizmit në trup, duke plotësuar me lëndë ushqyese për trupin pa pasur nevojë të humbni peshë, shumë ushqim dhe energji në trup. ndihmoni procesin e humbjes së peshës të arrijë rezultate më të shpejta dhe më optimale. Disa nga produktet e sotme për mbështetjen e humbjes së peshës me vlerësim të lartë mund të përmenden si: pilula DHC për humbje peshe, çaj Orihiro për humbje peshe, fara chia australiane për humbje peshe,…

Disa foto të humbjes së peshës së yjeve koreanë me patate të ëmbla

Humbja e peshës me patate të ëmbla është gjithashtu një zgjidhje e shpejtë për humbje peshe e zgjedhur nga shumë yje koreanë për të zotëruar shpejt një trup të hollë dhe për të shkëlqyer në skenë. Le të rishikojmë yjet koreanë që po humbasin peshë me patate të ëmbla!

Menuja e humbjes së peshës me patate të ëmbël të IU

Menuja e humbjes së peshës me patate të ëmbël të IU

Menuja e Suzy-s me patate të ëmbël për humbje peshe

Menuja e humbjes së peshës me patate të ëmbël të Kang Sora

Menuja e humbjes së peshës me patate të ëmbël të Seolhyun (AOA)

Epilogu:

Në këtë pikë, duhet të keni pasur përgjigjen e pyetjes “A mund të humbni peshë duke ngrënë patate të ëmbla, ngrënia e patateve të ëmbla do të shëndoshet, si të humbni peshë me patate të ëmbla?”, apo jo?

Me përmbajtje të lartë të fibrave dhe ujit, përmbajtje të ulët të sheqerit dhe kalorive, mund të thuhet se patatet e ëmbla janë një nga ushqimet e arta që ju ndihmojnë të humbni peshë shpejt dhe në mënyrë efektive. Sidomos përveç aftësisë për të humbur peshë “shpejt”, patatet e ëmbla posedojnë edhe shumë vlera të mira shëndetësore, duke ju ndihmuar të humbni peshë shpejt dhe të garantoni siguri, shëndet të mirë, reduktim të lodhjes, parehati të zakonshme gjatë humbjes së peshës. Pra, çfarë prisni pa shtuar patate të ëmbla në menunë tuaj të dietës për të humbur peshë, për të zotëruar shpejt fizikun dhe trupin që dëshironi, apo jo?Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [GIẢI ĐÁP] Ăn Khoai Lang Có Giảm Cân Không? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *