Tại Sao Phải Dùng Kem Chống Nắng Mỗi Ngày?

Pse të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë? A nuk është e rëndësishme të përdorni krem ​​kundër diellit vetëm kur dilni? Le të mësojmë për rëndësinë e kremit kundër diellit me Chiaki në artikullin më poshtë!


Shumë njerëz thjesht përdorin krem kundër diellit gjatë muajve të verës ose të ekspozuar ndaj diellit për periudha të gjata kohore. Megjithatë, në fakt, dermatologët gjithmonë rekomandojnë që të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë qoftë me diell apo me re. Pse kështu? Artikulli i mëposhtëm do t’ju ndihmojë të merrni përgjigjen më të saktë!

Pse të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë?

Nga rëndësia e kremit kundër diellit vjen edhe domosdoshmëria e aplikimit të kremit kundër diellit kur dilni dhe veçanërisht kur ekspozoheni në diell për periudha të gjata kohore. Por pse të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë, pavarësisht se në cilën kohë të vitit, shi apo shkëlqim.

Në fakt, deri më tani shumë njerëz mendonin se përdorimi i kremit kundër diellit ishte i nevojshëm vetëm në ditët e nxehta. Ose nëse janë jashtë gjithë ditën. Megjithatë, përdorimi i kremrave kundër diellit nuk ndalet me kaq. Por duhet të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë, edhe kur jashtë është me re, nuk ka diell.

Ndërsa rrezet UVB shfaqen në nivele më të larta gjatë muajve të verës, rrezet UVA janë të forta gjatë gjithë vitit. Në fakt, rrezet UVA mund të depërtojnë në retë e errëta dhe xhami, që do të thotë se lëkura jonë ende mund të dëmtohet edhe në ditët me re, pa diell.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me lëkurë më të pastër, pasi ata kanë më pak një pigment mbrojtës të quajtur melaninë. Megjithatë, njerëzit e të gjitha toneve të lëkurës mund të zhvillojnë kancer të lëkurës dhe duhet të merren mbrojtje të përshtatshme nga dielli, duke përfshirë përdorimin e kremrave kundër diellit. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë.

Pse duhet të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë?

Përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë për mbrojtje optimale të lëkurës

11 arsye të mira për kremra dielli të rekomanduara nga ekspertët

Parandalon shenjat e plakjes

Dëmtimi i diellit është një nga shkaqet më të zakonshme të plakjes së dukshme – rrezet UV shpërbëjnë kolagjenin e lëkurës, duke shkaktuar rrudha. Pra, pse të përdorni krem ​​kundër diellit? Ja se si të parandaloni lëkurën dhe lëkurën e rrudhosur, përdorni çdo ditë një krem ​​mbrojtës nga dielli ose hidratues me SPF. Edhe me grim, duhet të aplikoni një hidratues me SPF poshtë. Nëse jeni në diell për një kohë të gjatë, sigurohuni që ta riaplikoni periodikisht për të ruajtur mbrojtjen e lëkurës.

Kremi kundër diellit ndihmon në parandalimin e plakjes së lëkurës

Kremi kundër diellit ndihmon në parandalimin e plakjes së lëkurës

Parandaloni djegien nga dielli

Djegia nga dielli shkakton ënjtje, skuqje dhe përfundimisht lëkurë në lëkurën tuaj. Përveç shkaktimit të dhimbjes, kruajtjes dhe dehidrimit të përkohshëm, çdo djegie nga dielli shkakton dëmtime të përhershme të lëkurës edhe pasi djegia të jetë shëruar. Pra, mos harroni të përdorni krem ​​kundër diellit kur dilni jashtë, veçanërisht kur ekspozoheni në diell për periudha të gjata kohore.

Mbani lëkurën tuaj të njëtrajtshme

Së bashku me djegiet nga dielli që mund të kthehen në të kuqe të ndezur, të fryhen dhe të zhvishen për ditë të tëra, ekspozimi në diell mund të shkaktojë ton të pabarabartë të lëkurës për më gjatë. Njollat ​​kafe të pigmentit jo vetëm në fytyrë, por në të gjithë trupin mund të shkaktohen nga dëmtimi i diellit.

Tham Khảo Thêm:  Tre.ti.noin Obagi Là Gì? TOP 4 Tre.ti.noin Obagi Tốt Nhất 2022

Dëmtimi i diellit gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e kuqe dhe me njolla, madje mund të bëjë venat e shëmtuara të dukshme nën lëkurën e fytyrës tuaj.

Pse të përdorni krem ​​kundër diellit? Përdorimi i kremit kundër diellit mund t’ju ndihmojë të parandaloni këto efekte të dëmshme të diellit, duke e mbajtur të barabartë tonin e lëkurës tuaj.

Mbani lëkurën tuaj të njëtrajtshme

Mbani lëkurën tuaj të njëtrajtshme

Ulni rrezikun e kancerit

Pse të përdorni krem ​​kundër diellit? Si efekti anësor më serioz i dëmtimit nga dielli, kanceri i lëkurës mund të ndizet, të lëvizë shpejt dhe të jetë potencialisht fatal. Shumë njerëz as nuk e kuptojnë se kanceri i lëkurës mund të jetë vdekjeprurës. Megjithëse kanceri i lëkurës në vetvete mund të jetë fatal, kanceret që fillojnë në lëkurën tuaj mund të përhapen edhe në organe të tjera të trupit tuaj.

Njerëzit me tone të errëta të lëkurës që janë më pak të prirur ndaj djegies nga dielli ende bien viktimë e rreziqeve të ekspozimit në diell. Aplikimi i rregullt i kremit kundër diellit është thelbësor për të gjithë për të siguruar lëkurë të shëndetshme dhe rinore.

Ndihmon në përmirësimin e gjendjes së keqe të lëkurës

Prodhuesit gjithmonë reklamojnë aftësinë e kremrave kundër diellit për të mbrojtur, po, kremi kundër diellit mund t’ju ndihmojë të kufizoni kushtet e këqija të lëkurës. Pse të përdorni krem ​​kundër diellit?, sepse kremi kundër diellit mund të parandalojë shfaqjen e akneve, të kufizojë këputjen e enëve të vogla të gjakut nën lëkurë dhe të minimizojë në mënyrë efektive djegien nga dielli në lëkurë.

Parandalimi i pasojave të padëshiruara të “ngjyrosjes së lëkurës”

Një nga tendencat e shumta në lëkurë sot është përdorimi i teknologjisë për rrezitje, ky trend është me të vërtetë mjaft i popullarizuar në mesin e të rinjve në Evropë dhe Azi, duke dashur të kalojnë në ngjyrën kafe në vend të lëkurës së bardhë, sepse shumë njerëz mendojnë se një lëkurë kafe e shëndetshme. toni duket shumë më tërheqës dhe tërheqës.

Megjithatë, rrezitja duke u bërë shumë pa krem ​​kundër diellit është vërtet një gjë e rrezikshme, sepse mund të sjellin shumë probleme me lëkurën. Prandaj, nëse nuk dëshironi të “lyeni” versionin e gabimit, por ende dëshironi të bëni banja dielli, zgjedhja e kremrave kundër diellit është një gjë e mirë për t’u bërë.

Gjithmonë sigurohuni që kremi juaj ndaj diellit të ketë një SPF prej të paktën 30 ose më të lartë dhe duhet të riaplikohet çdo 2 orë.

Përmirësoni shëndetin dhe rezistencën e lëkurës suaj

Pse të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë? Sipas shkencës, proteinat janë të nevojshme për ta mbajtur lëkurën tuaj të lëmuar dhe të shëndetshme si kolagjeni, keratina dhe elastina. Për të mbrojtur këtë shtresë proteinike në mënyrë efektive dhe të sigurt, është e nevojshme të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë, si një shtresë mbrojtëse për lëkurën tuaj.

Përmirësoni shëndetin dhe rezistencën e lëkurës suaj

Përmirësoni shëndetin dhe rezistencën e lëkurës suaj

E lë lëkurën të ndjehet rehat

Ju jeni dikush që nuk ju pëlqen të përdorni kozmetikë, veçanërisht duke aplikuar shumë shtresa në lëkurë, kështu që është koha që ju të përdorni krem ​​kundër diellit që integron shumë efekte. Pra, pse duhet të përdorni krem ​​kundër diellit? Në disa produkte mbrojtëse kundër diellit, ekziston një kombinim i locionit, primerit dhe kremit kundër diellit për të ndihmuar lëkurën tuaj të kujdeset dhe të mbrohet ende në mënyrë efektive. Kjo patjetër do ta lërë lëkurën tuaj të ndjehet rehat gjatë gjithë ditës.

Një produkt i përballueshëm për kujdesin e lëkurës

Kremi kundër diellit shitet gjerësisht, i larmishëm dhe i popullarizuar, me vetëm disa dhjetëra deri në disa qindra mijëra dollarë, ju mund të zotëroni një produkt të mirë mbrojtës kundër diellit për të ndihmuar në mbrojtjen efektive të lëkurës tuaj. . Sidomos kremrat kundër diellit mund të blihen në farmaci, supermarkete, dyqane ushqimore, dyqane kozmetike të vogla e të mëdha, apo edhe në facebook. Kjo bën të mundur që të gjithë studentët – studentë të zotërojnë.

Tham Khảo Thêm:  [BẬT MÍ] Top 9 Mũ Bucket MLB Được Yêu Thích Nhất Hiện Nay

Shijoni aktivitetet në natyrë pa frikë

Ju jeni një adhurues i aktiviteteve në natyrë, kështu që pse të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë? Kjo për shkak se kremi kundër diellit do t’ju ndihmojë të merrni pjesë në aktivitete në natyrë në mënyrë të sigurt dhe më efektive. Në veçanti, në disa produkte të specializuara kundër diellit, ato janë gjithashtu rezistente ndaj ujit, kështu që noti ose aktivitetet me djersitje nuk do të ndikojnë në mbrojtjen nga dielli të produktit.

Kremi kundër diellit ju mbron më mirë se kostumet e shëmtuara kundër diellit

A mendoni se përdorimi i kremit kundër diellit mund ta mbrojë lëkurën tuaj nga ditët e nxehta me diell? Kostumet e kremit kundër diellit ju mbështesin vetëm mbrojtje të pjesshme nga dielli, madje edhe zgjedhja e veshjes së gabuar do ta bëjë lëkurën tuaj më të djegur nga dielli, kështu që përdorimi i më shumë kremrave kundër diellit nën kremrat e diellit do të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj.

A duhet të mbaj krem ​​kundër diellit në ambiente të mbyllura?

Kremi kundër diellit nuk duhet të përdoret vetëm çdo ditë, pavarësisht nëse është me re apo me diell. Dhe edhe nëse jeni brenda, përdorimi i kremit kundër diellit është thelbësor. Pse?

Nëse jeni ulur pranë një dritareje ose përpara një ekrani kompjuteri. Kjo do të thotë se jeni duke u ekspozuar ndaj dritës që është potencialisht e dëmshme për lëkurën tuaj. Ka dy arsye kryesore pse ekspertët thonë se duhet të mbani SPF në shtëpinë tuaj, të gjitha të lidhura me atë që jeni të ekspozuar:

Ultraviolet A (UVA)

Dritaret e xhamit filtrojnë rrezet UVB, por rrezet UVA ende mund të kalojnë nëpër dritare, duke dëmtuar lëkurën tuaj. Rrezet UVA në fakt depërtojnë në shtresat më të thella të lëkurës dhe për këtë arsye janë më të dëmshme se rrezet UVB. Në fakt, rrezet UVA janë gjithashtu shkaku kryesor i hiperpigmentimit, kancerit të lëkurës dhe plakjes së parakohshme.

A duhet të përdorni krem ​​kundër diellit në ambiente të mbyllura?

Edhe në ambiente të mbyllura, duhet të përdorni krem ​​kundër diellit

Drita dritë blu nga pajisjet inteligjente, kompjuterët dhe televizorët

Drita blu e emetuar nga ekranet dixhitale – duke përfshirë kompjuterët, telefonat, tabletët dhe televizorët – mund të ndikojë në lëkurën tuaj në dy mënyra:

  • Drita blu mund të rrisë prodhimin e melanociteve ose pigmentimin e lëkurës, gjë që mund të çojë në melasma dhe njolla të moshës.
  • Drita blu gjithashtu mund të gjenerojë radikale të lira, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion dhe të çojnë në prishjen e kolagjenit dhe indeve elastike në lëkurë.

Udhëzime për përdorimin e kremit kundër diellit çdo ditë me efikasitet të lartë

  • Hapi 1: Lexoni përbërësit e produktit, sigurohuni që kremi juaj kundër diellit të përmbajë përbërësit dioksid titani, Octyl Methoxycinnimate (OMC), Avobenzone (Parasol) dhe oksid zinku. Këta janë përbërës me mbrojtje të mirë nga dielli
  • Hapi 2: Prioritet duhet t’i jepet zgjedhjes së një kremi kundër diellit me spektër të gjerë ose një krem ​​dielli me bazë xhel që do të ndihmojë në kufizimin e alergjive. Ky është gjithashtu një produkt që ka aftësinë të mbrojë më mirë lëkurën tuaj, të kufizojë bllokimin e poreve, të kontrollojë vajin.
  • Hapi 3: Zgjidhni një krem ​​kundër diellit të papërshkueshëm nga uji me një SPF 30 ose më të lartë nëse notoni ose djersitni shpesh.
  • Hapi 4: Përdorni gjithmonë krem ​​kundër diellit 15 deri në 30 minuta përpara se të dilni jashtë për të siguruar që kremi kundër diellit të depërtojë më mirë në lëkurë.
Tham Khảo Thêm:  TOP 15 Xịt Chống Nắng Tiện Dụng, Hiệu Quả Bảo Vệ Da Cao

Këshilla për përdorimin e kremit kundër diellit

  • Kremi kundër diellit mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, por duhet të zgjidhni krem ​​kundër diellit fizik që të jetë i sigurt për fetusin dhe lëkurën tuaj gjatë periudhës së ndjeshme.
  • SPF nuk përcakton efektivitetin e mbrojtjes së lëkurës pak a shumë, por ato kanë një kohë të gjatë ose të shpejtë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli.
  • Të gjithë kremrat tuaj kundër diellit kanë një datë skadence, sigurohuni që ta përdorni produktin me datën e skadencës dhe cilësinë.

Megjithëse jo të gjithë kremrat e diellit mbrojnë kundër dritës blu, sipas një sprove klinike të botuar në British Journal of Dermatology, studiuesit kanë zbuluar se Dielli përmban dioksid titaniumi mikrobiologjik (një përbërës mbrojtës i diellit që përdoret zakonisht në produktet fizike kundër diellit) që ofron mbrojtje dukshëm më të lartë kundër të dyjave UVA. rrezet dhe drita blu se SPF-të e tjerë në testim.

9 produktet më të shitura kundër diellit sot

Duke përmbledhur, Përdorimi i kremit kundër diellit çdo ditë, pavarësisht nga koha e vitit, shiu apo shkëlqimi, dhe nëse jeni duke dalë jashtë apo brenda është thelbësore për të mbrojtur lëkurën tuaj, duke minimizuar efektet e dëmshme të diellit. I mirë për lëkurën nga dielli si dhe pajisje elektronike që përdorni çdo ditë.

===>>> Eksploroni më shumë: Çfarë është një krem ​​kundër diellit fizik? Të mirat dhe të këqijat e kremrave fizikë kundër diellit

Ku të blini krem ​​diellor origjinal, me çmim të mirë?

Si një nga faqet e blerjeve online që sot vlerësohet shumë në treg, me një përvojë shumëvjeçare në ofrimin e produkteve kozmetike për bukurinë dhe kujdesin e lëkurës. Chiaki.vn është e përkushtuar t’ju sjellë produkte origjinale kundër diellit, çmime konkurruese dhe shumë oferta tërheqëse.

Në këtë pikë, ju ndoshta keni përgjigjen e pyetjes Pse duhet të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë?, A duhet të mbaj krem ​​kundër diellit në shtëpi? atëherë nuk është ajo? Shpresojmë që me informacionin e dhënë në artikull, do të keni informacion më të dobishëm në lidhje me përdorimin e kremrave kundër diellit, kuptoni Rëndësia e kremit kundër diellit. Nga atje, ekziston një mundësi për të mbrojtur në mënyrë efektive lëkurën kundër efekteve të dëmshme të diellit.

————–
CHIAKI.VN – BLERJE ONLINE me ÇMIM TË MIRË
Në Hanoi:
Adresa e re: Kati 1, ndërtesa 24T3 Kompleksi Thanh Xuan, Nr. 6 Le Van Thiem, reparti Thanh Xuan Trung, rrethi Thanh Xuan, qyteti Hanoi
Adresa e vjetër: Nr. 16, korsia 181 Truong Chinh, Khuong Mai, Thanh Xuan, Hanoi
Në KLM:
Showroom: Nr. 62, Yen Do, Lagjja 1, Binh Thanh, Qyteti. Ho Chi Minh
Linja telefonike: 0932.888.300
Email: [email protected]
Faqja e internetit: https://chiaki.vn
Facebook:Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tại Sao Phải Dùng Kem Chống Nắng Mỗi Ngày? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *