TOP 5 Sữa Cho Chó Con Tốt Nhất Với Đầy Đủ Những Dưỡng Chất Cần Thiết

A mund të pinë këlyshët qumësht? Hidhini një sy 5 produkteve të qumështit të këlyshëve që po vlerësohen sot, duke siguruar të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për qenushin tuaj.


Këlyshët e porsalindur mund të ushqehen me gji. Megjithatë, çfarë duhet bërë në rast se qumështi i nënës nuk mjafton ose për ndonjë arsye këlyshi nuk mund të thithë nga qumështi i nënës? A mund të pinë këlyshët qumësht formule? Çfarë qumështi pinë këlyshët? Ndiqni artikullin më poshtë për të marrë përgjigjen më të saktë, ju lutem!

A mund të pinë këlyshët qumësht formule?

Ngjashëm me njerëzit, këlyshët e porsalindur mund të ushqehen me gji. Ky është gjithashtu burimi më i vlefshëm i ushqimit të hershëm për këlyshët. Mirëpo, në fakt janë të shumta rastet kur qumështi i nënës nuk mjafton ose për ndonjë arsye këlyshët nuk mund të ushqehen me gji.

Në këtë kohë, do t’ju duhet të siguroni disa lëndë ushqyese alternative për të përmbushur nevojat ditore të këlyshëve, për t’i ndihmuar ata të qëndrojnë të shëndetshëm dhe të zhvillohen normalisht. Zëvendësuesit e qumështit të gjirit do të jenë zgjedhja e parë për të plotësuar ushqimin për këlyshët gjatë kësaj periudhe.

Këlyshët mund të pinë qumësht formule. Por kjo gjithashtu nuk do të thotë që këlyshët mund të pinë çdo qumësht. Disa lloje qumështi mund të jenë të përshtatshme për të plotësuar ushqimin për këlyshët dhe ka edhe lloje qumështi që nuk janë të përshtatshëm dhe mund të jenë të dëmshëm për këlyshët për të cilët duhet të keni parasysh.

Këlyshët mund të pinë qumësht formule

Këlyshët mund të pinë qumësht formule

Çfarë qumështi nuk pi këlyshi?

Qumështi i lopës përmban më shumë laktozë, më pak yndyrë dhe më pak proteina se qumështi i qenve. Për më tepër, është më pak kalori se qumështi i qenit, por përmban më shumë sheqer. Qumështit të lopës i mungon gjithashtu raporti i duhur i aminoacideve dhe acideve yndyrore esenciale të nevojshme për këlyshët në rritje.

Shumë raste të jetës reale kanë treguar se pirja e qumështit të lopës tek këlyshët mund të shkaktojë disa probleme serioze të tretjes si diarre, dhimbje barku dhe fryrje. Përveç kësaj, qumështi i lopës mund të shkaktojë probleme serioze me sinuset tek këlyshët.

Qumështi i lopës nuk është i përshtatshëm për këlyshët e porsalindur. Por pse disa qumështa për këlysh përmbajnë forma pluhuri/të thata të qumështit të lopës dhe dhisë?

Kjo për shkak se versionet e dehidratuara përmbajnë qumësht të filtruar pa ujë, kështu që është shumë më e lehtë për t’u tretur sesa qumështi i zakonshëm i lopës. Për më tepër, formula e qenve përmban përbërës shtesë, duke përfshirë vitamina, minerale, aminoacide dhe acide yndyrore thelbësore, dhe nganjëherë prebiotikë dhe probiotikë, duke i bërë ata pothuajse po aq të mirë sa qumështi i vërtetë i qenve.

TOP 5 qumështi i njohur për qenush sot

Nëse jeni duke kërkuar për një zëvendësues qumështi me cilësi të lartë për qenushin tuaj, mund t’i referoheni 5 produkteve të qumështit të këlyshëve më poshtë. Secili është shumë i vlerësuar në treg sot, i krijuar për të siguruar të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për këlyshët për t’u rritur dhe për të qenë më të shëndetshëm çdo ditë.

Tham Khảo Thêm:  Mùng 1 Tết 2023 Là Ngày Mấy Dương Lịch? Lịch Nghỉ Tết 2023

1. Dr.Kyan Predogen Milk Powder

Emri i parë në listën e qumështit të këlyshëve të njohur sot. Qumështi pluhur Dr.Kyan Predogen nuk është vetëm zgjedhja e parë për qenushin tuaj, por gjithashtu ofron një përmbajtje të pasur ushqyese për qentë shtatzënë, në laktacion ose të rritur me probleme shëndetësore.Suplementet ushqyese janë të nevojshme për të rivendosur shëndetin.

Dr.Kyan Predogen qumësht për këlysh

Dr.Kyan Predogen qumësht për këlysh

Përbërësi:

Qumësht i plotë pluhur, qumësht i skremuar pluhur, kremra pa qumësht, maltodekstrinë, saharozë, koncentrat i proteinës së hirrës, shije ushqimore, fibra inulin, lizinë, nano karbonat kalciumi i precipituar, vitaminë C, vitaminë K1, vitaminë B6, vitaminë B1, vitaminë B2, vitaminë D3 , Vitamina A, Vitamina B12, Vitamina Acidi Pantotenik, Biotina, Acidi Folik…

Karakteristikat dalluese:

 • Posedon një përmbajtje të pasur ushqyese, duke plotësuar nevojat ditore të këlyshëve.
 • Suplement me shumë vitamina dhe minerale që janë të mira për sytë, duke i ndihmuar këlyshët të kenë sy më të shndritshëm dhe më të sigurt.
 • Mbështet zhvillimin e kockave dhe dhëmbëve të këlyshëve.
 • Suplementet natyrale të fibrave ndihmojnë sistemin tretës të qenit tuaj të funksionojë në mënyrë më efikase.
 • Mbështet zhvillimin e trurit.
 • Ndihmon qentë të hanë më mirë, dhe në të njëjtën kohë parandalon rrezikun e gurëve në veshka si disa ushqime të tjera të zakonshme.
 • Përdorimi i lëndëve të para të importuara nga Zelanda e Re me teknologji prodhimi nga SHBA-ja që plotëson standardet AAFCO, plotëson standardet e cilësisë, të përshtatshme për të gjitha llojet e qenve me kushte të ndryshme shëndetësore.

Objekti i përdoruesit:

 • Këlyshët, qentë shtatzënë, në laktacion, qentë e rritur me probleme shëndetësore.

Çmimi: 37,000 VND / kuti 110 g

2. Zëvendësues qumështi për këlysh PetAg Esbilac

Zëvendësues i qumështit të qenve PetAg Esbilac është një nga formulat më të njohura të këlyshëve në treg sot. Vlerësohet si një alternativë qumështi tërësisht natyrale, pa konservues, me një sërë prebiotikësh dhe probiotikësh të dobishëm, vitamina dhe minerale thelbësore. Formula është e lehtë për t’u tretur dhe e shijshme për këlyshët, duke i ndihmuar këlyshët të rriten të shëndetshëm.

Zëvendësues i qumështit të qenve PetAg Esbilac

Zëvendësues i qumështit të qenve PetAg Esbilac

Prodhuar për këlyshët që nga lindja deri në moshën 6 javëshe, PetAg Esbilac Puppy Milk Replacer ofron të gjithë ushqimin e nevojshëm, duke “imituar” qumështin e nënës për sa i përket proteinave, yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave. Përveç kësaj, produkti mund të përdoret gjithashtu si një shtesë për qentë pas operacionit, të sëmurë dhe që kanë nevojë për një burim lëndësh ushqyese lehtësisht të tretshëm. Qentë e moshuar që preferojnë ushqim të lagësht mund të konsumojnë gjithashtu PetAg Esbilac Puppy Milk Replacer.

Funksioni kryesor:

 • Kalori: 900 kcal/kg
 • Proteina minimale: 33%
 • Yndyra minimale: 40%
 • Fibra maksimale: 0%
 • Lagështia maksimale: 5%
 • Prebiotikët dhe probiotikët
 • E pasur me vitamina dhe minerale

5 elementët e parë në tabelën e qytetit: vaj vegjetal, kazeinë, koncentrat i proteinës së hirrës së thatë, krem ​​i thatë, qumësht i skremuar.

Çmimi: 540,000 VND / kuti 340 g

3. Qumështi PetAg Petlac Pluhur për këlyshët

Si një burim i shkëlqyer ushqimi për qentë e porsalindur që nuk mund të ushqehen me gji, ose kafshët më të vjetra por të sëmura që kanë nevojë për lëndë ushqyese lehtësisht të tretshme, PetAg Petlac Qumështi Pluhur I pasur me mikroorganizma natyralë (prebiotikë dhe probiotikë) dhe i pasuruar me vitamina dhe minerale të ndryshme. Formulë e shijshme, që u siguron këlyshëve lëndët ushqyese që u nevojiten për t’u rritur siç duhet.

Tham Khảo Thêm:  Top 17 Các Hãng Balo Nổi Tiếng Giới Trẻ Yêu Thích Nhất 2022

Qumështi PetAg Petlac është krijuar për këlyshët që nga lindja deri në moshën 6 javëshe. Megjithatë, ai është gjithashtu ideal për qentë e moshuar dhe të sëmurë, qentë që kanë nevojë për ushqim shtesë ose thjesht si ushqim të lagësht. Produkti mund të përdoret gjithashtu si një ushqim i shkëlqyer kalimtar nëse jeni duke i hequr këlyshët nga nënat e tyre.

PetAg Petlac Qumësht pluhur për këlyshët

PetAg Petlac Qumësht pluhur për këlyshët

Funksioni kryesor:

 • Kalori: 858 kcal/kg
 • Proteina minimale: 29%
 • Yndyra minimale: 28%
 • Fibra maksimale: 0.5%
 • Lagështia maksimale: 5%
 • Prebiotikët dhe probiotikët
 • E pasur me vitamina dhe minerale
 • 5 përbërësit e parë në listën e përbërësve: vaj vegjetal, qumësht i skremuar, proteina soje, kazeinë, fosfat dikalciumi.

Çmimi: 350,000 VND/kuti 300 g

4. Qumësht dhie Esbilac Për Këlyshët

Si një nga alternativat më cilësore të qumështit për këlyshët, Goat’s Milk Esbilac For Puppies është një formulë tërësisht natyrale, pa konservues, e bërë me qumësht të vërtetë dhie. E garantuar për të ndihmuar këlyshët e porsalindur të rriten dhe të qëndrojnë të shëndetshëm. E shijshme për qentë dhe e lehtë për t’u tretur, kjo formulë e këlyshëve “imiton” qumështin e nënës për sa i përket proteinave, yndyrave, karbohidrateve dhe lëndëve të tjera ushqyese thelbësore.

Qumësht dhie Esbilac Për Këlyshët

Qumësht dhie Esbilac Për Këlyshët

Qumështi i dhisë Esbilac për këlyshët është gjithashtu i pasuruar me vitamina dhe minerale të ndryshme. Mund të përdoret si një vakt i plotë për këlyshët. Përveç përdorimit për këlyshët, ju gjithashtu mund të zgjidhni Qumësht dhie Esbilac For Puppies për të plotësuar ushqimin për qentë e moshuar të sëmurë të cilët duhet të plotësohen me lëndë ushqyese lehtësisht të tretshme.

Funksioni kryesor:

 • Kaloritë: 900 kcal/kg
 • Proteina minimale: 33%
 • Yndyra minimale: 40%
 • Fibra maksimale: 0%
 • Lagështia maksimale: 5%
 • E bërë me qumësht të pastër dhie
 • E pasur me vitamina dhe minerale
 • 5 përbërësit e parë në listën e përbërësve: pluhur qumështi i thatë i plotë i dhisë, kazeinë, vaj soje, proteina e qumështit të thatë të dhisë, koncentrat i proteinës së hirrës së thatë.

Çmimi: Kuti 550,000 VND/ 340 g.

5. Nutri – Zëvendësues i Qumështit të Këlyshit Vet

Nutri – Vet Puppy Milk Replacer përmban gjithçka që i nevojitet një qenush i porsalindur ose në rritje. Përfshin një raport të ekuilibruar të proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve, së bashku me vitamina, minerale dhe aminoacide të ndryshme.

Nutri – Formula e qumështit të qenve Vet imiton kolostrumin, që do të thotë se përveç lëndëve ushqyese esenciale, përmban edhe molekula të mëdha antitrupash proteinike, elektrolite dhe lëndë të tjera ushqyese kryesore. Produkti është gjithashtu i lartë në kalori, duke e bërë atë një shtesë të shkëlqyer për qentë pas operacionit, të sëmurë dhe që kanë nevojë për lëndë ushqyese shtesë për të qëndruar të shëndetshëm. Përveç kësaj, produkti mund të përdoret gjithashtu për të plotësuar nevojat e shtuara ushqyese të qenit gjatë shtatzënisë.

Nutri - Zëvendësues i Qumështit për Qentë Vet

Nutri – Zëvendësues i Qumështit për Qentë Vet

Funksioni kryesor:

 • Kaloritë: 6000 kcal/kg
 • Proteina minimale: 33%
 • Yndyra minimale: 40%
 • Fibra maksimale: 0.2%
 • Lagështia maksimale: 5%
 • Molekulat e antitrupave të proteinave dhe elektroliteve
 • E pasur me vitamina dhe minerale
 • 5 përbërësit e parë në listën e përbërësve: yndyrna shtazore dhe bimore, koncentrat i proteinës së hirrës së thatë, hirrë e thatë, kazeinë natriumi, foshat dikalciumi.
Tham Khảo Thêm:  [BẬT MÍ] 6 Cách Check Túi MLB Chính Hãng Và Túi MLB Fake Đơn Giản

Përbërësit që duhen kërkuar në formulat e këlyshëve

Të pasura me kalori

Meqenëse trupi i një qeni të porsalindur po përpiqet të piqet dhe të zhvillohet shpejt, është e rëndësishme t’i jepni atij formulë me kalori të lartë. Formulat e qenve me kalori të lartë do të sigurojnë që këlyshët të marrin të gjithë energjinë që u nevojitet, duke i ndihmuar ata të qëndrojnë të ngopur për më gjatë dhe të qëndrojnë të shëndetshëm.

Bilanci i duhur i lëndëve ushqyese

Çdo qumësht qenush do të ketë një sasi të ekuilibruar të lëndëve ushqyese, që do të thotë:

 • 30% proteina
 • 40% yndyrë cilësore
 • Plotësoni vitamina dhe minerale

Në përgjithësi, sa më shumë proteina aq më mirë, por kjo nuk do të thotë se formula duhet të përmbajë vetëm proteina-yndyrë. Midis 25-35% proteina dhe 25-40% yndyrë konsiderohet shumë e mirë për këlyshët.

Sa i përket mikronutrientëve, është e rëndësishme që qumështi i qenve të përmbajë një sërë mikroelementesh. Qumështi i gjirit përmban gjithmonë gjithçka që i nevojitet një qenush në rritje, duke përfshirë të gjitha vitaminat dhe mineralet e duhura. Pra, që një produkt me formulë qensh të jetë i suksesshëm në promovimin e rritjes dhe shëndetit të këlyshëve, ai duhet të forcohet me disa mikronutrientë.

 • Vitamina A: ndihmon këlyshët të zhvillojnë muskuj dhe nerva, të zhvillojnë shikim të mirë, lëkurë të shëndetshme dhe shtresë me shkëlqim.
 • Vitamina B12: siguron që sistemi nervor i qenushit të funksionojë siç duhet, metabolizon proteinat dhe karbohidratet në mënyrë efikase, zhvillon një zemër të shëndetshme, ka energji dhe oreks.
 • Vitamina E: ndihmon në rritjen e muskujve, vepron si një antioksidant që mbron membranat qelizore dhe ndihmon në zhvillimin e një sistemi të fortë imunitar.
 • Vitamina D3: ndihmon këlyshët të zhvillojnë muskuj të fortë të zemrës duke e mbajtur sistemin e tyre imunitar të shëndetshëm.
 • Mineralet si kalciumi, zinku, hekuri, fosfori, jodi dhe të tjera, si dhe aminoacidet esenciale dhe acidet yndyrore, gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e duhur të muskujve, nervave dhe indeve.
 • Përbërësit e vërtetë: Qumështi i qenve duhet të përmbajë përbërës të vërtetë dhe sa më pak konservues, ngjyrues,…

Më lart është TOP 5 qumësht për këlyshët popullor sot. Shpresojmë që informacioni i dhënë në artikull t’ju ndihmojë të bëni zgjedhje më të përshtatshme për qenushin tuaj. Dhe mos harroni të porosisni qumësht për këlyshët në Chiaki.vn për të shijuar çmime konkurruese dhe shumë oferta tërheqëse miq!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết TOP 5 Sữa Cho Chó Con Tốt Nhất Với Đầy Đủ Những Dưỡng Chất Cần Thiết . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *