[Góc Làm Đẹp] Bật Mí Cách Dưỡng Tóc Nhanh Tại Nhà Đón Tết Cực Xinh

Sezoni i festave po afron shumë, kështu që shumë raste të rëndësishme, si Krishtlindjet, Viti i Ri dhe Viti i Ri, le të vishet me një fustan të bukur me flokë të gjatë me onde, por duket se “moti nuk i pëlqen njerëzve” flokët e saj ishin përgjithmonë të thatë dhe të dredhur pas ditëve të ftohta, dhe nuk u rritën aq sa për të stiluar. Çfarë duhet të bëni tani?


Me siguri keni dëgjuar për femra që kanë dëgjuar të kujdesen dhe të ushqejnë flokët e tyre me përbërës natyralë si vaj kokosi, vaj ulliri, mjaltë etj., apo jo? Pra, a keni dëgjuar ndonjëherë se si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi, edhe pas 1 ose 2 ditësh me këta përbërës natyralë? Nëse jo, atëherë mos e anashkaloni postimin e sotëm. Nuk ka nevojë për përbërës të sofistikuar që janë të vështira për t’u gjetur, vetëm me përbërës të thjeshtë që gjenden lehtësisht në kuzhinën e familjes suaj, ju mund të kujdeseni plotësisht për flokët tuaj të shpejtë, të gjatë, të gjallë dhe të mëndafshtë në mënyrë natyrale. Sigurisht që të keni fat në festivali i ardhshëm. Më ndiqni dhe zbuloni!

Arsyet për rritjen e ngadaltë të flokëve

Arsyet për rritjen e ngadaltë të flokëve

Nuk është e natyrshme që flokët tanë të jenë gjithmonë në gjendje “përgjithmonë”, madje rrallohen, rrallohen, edhe sasia e rënies së flokëve po rritet. Në fakt, çdo gjë ka një shkak. Në mënyrë që flokët të rriten shpejt dhe të trashë, fillimisht duhet të kuptojmë shkaqet e rritjes së ngadaltë të flokëve, thyerjes së lehtë, flokëve të hollë dhe të pakët, më pas të marrim masa për të përmirësuar dhe parandaluar shkaqet e rritjes së ngadaltë të flokëve. efektive. Shkaqet e rritjes së ngadaltë të flokëve që duhet t’i kushtoni vëmendje përfshijnë:

– Një dietë e pasur me sheqer ul aftësinë për të përthithur proteinën, vitaminën E. Ndërkohë, proteinat dhe vitamina E janë lëndët ushqyese kryesore që ndihmojnë në ushqyerjen e flokëve më të gjatë dhe më të lëmuar.

– Lëndët ushqyese si vitaminat, mungesa apo teprica, të gjitha kanë një efekt negativ në organet në trup, si dhe në flokë. Disa studime kanë treguar se një tepricë e vitaminës A është një nga shkaqet e rënies më të shpejtë të flokëve. Megjithëse nuk ka asnjë raport zyrtar për shkakun e kësaj rënie të flokëve, është e rëndësishme të kuptohet se teprica/mungesa e ndonjë vitamine ndikon në funksionin e të gjithë trupit.

– Një dietë e varfër, ushqyerja joadekuate, duke shkaktuar mungesë të shumë lëndëve ushqyese të mira për flokët si proteina, vitamina D, zinku, hekuri etj mund të bëhen gjithashtu shkak i rritjes së ngadaltë të flokëve, të lehtë për t’u thyer.

– Përdorimi i shampos së papërshtatshme, frenimi i rritjes së flokëve është gjithashtu një nga arsyet që i bëjnë flokët lehtësisht të thatë, të brishtë dhe të popullarizuar sot.

Përdorimi i shumë kimikateve në flokë kur abuzoni me masat e bukurisë si drejtimi, ngjyrosja, kaçurrela, zbardhja e flokëve shpesh i bën flokët të dobët, të dëmtuar lehtë, të thyer dhe të vështirë për t’u rikuperuar.

– Stresi, lodhje, shpesh të qëndruarit deri vonë, gjendje psikologjike e paqëndrueshme.

– Trashëgimia, mund të thuhet se ky është faktori më i vështirë për t’u kapërcyer, kryesisht për shkak të vendndodhjes së çdo personi.

Si të rritni shpejt flokë të gjatë në shtëpi me përbërës natyralë

Si të ushqeni flokët me vaj kokosi

Sigurisht, kur bëhet fjalë për përbërës natyralë për të ndihmuar në rritjen e flokëve të gjatë dhe të trashë në shtëpi, si mund të injoroni praninë e vajit të kokosit? Zotërimi i një sërë vitaminash dhe mineralesh të dobishme për flokët si: vitaminë K, vitaminë E, vitaminë H, hekur, zink dhe aminoacide natyrale si acidi Lionleik, Acidi Laurik, Acidi Myristik…Vaji i kokosit është vlerësuar shumë. efektiv në heqjen e vajit dhe yndyrës në sipërfaqen e kokës, hidratimin e flokëve, parandalimin e rënies së flokëve dhe ndihmon në shtimin e vitaminave dhe lëndëve ushqyese natyrale në folikulat e flokëve, rivendosjen e qelizave germinale të flokëve dhe ushqyerjen Flokët rriten më gjatë dhe më të trashë nga thellësia.

Tham Khảo Thêm:  [Review+ Swatch] Give Me Mocha Wet N Wild "son Đào Bá Lộc"

Si të ushqeni flokët me vaj kokosi

Mënyrat për të ushqyer flokët me vaj kokosi për të ndihmuar flokët të rriten të gjatë dhe të trashë në mënyrë efektive në shtëpi:

Metoda 1: Para ose pas larjes me shampo, përdorni një sasi të mjaftueshme vaji kokosi për të masazhuar dhe masazhoni butësisht lëkurën e kokës për rreth 5 minuta për të relaksuar skalpin dhe flokët. Pas kësaj, lëreni ashtu për rreth 30 minuta dhe më pas lani flokët me ujë.

Metoda 2: Përzieni shampon tuaj me një sasi të mjaftueshme vaji kokosi. Përdoreni përzierjen që rezulton për të larë flokët tuaj si zakonisht.

Metoda 3: Ekstraktoni vajin më të pastër të kokosit në një shishe me spërkatje. Mbajeni grykën afër rrënjëve të flokëve dhe spërkateni lehtë për t’u siguruar që vaji i pjeprit mund të kontaktojë drejtpërdrejt me rrënjët e flokëve dhe lëkurën e kokës. Kushtojini vëmendje që të spërkatni secilën pikë 2-3 cm larg/pikë derisa i gjithë skalpi të jetë zhdukur. Përdorni 10 majat e gishtave për të masazhuar butësisht lëkurën e kokës për 15 minuta në një spirale për të ndihmuar vajin e kokosit të depërtojë lehtësisht në gjëndrat e flokëve, rrënjët e flokëve dhe vajin e kokës. Pas kësaj, ju inkuboni flokët tuaj për rreth 20 minuta dhe më pas i lani me ujë të ngrohtë dhe shampo për të shmangur ngjitjen e flokëve.

Si të rregulloni flokët me vaj ulliri

Përveç vajit të kokosit, vaji i ullirit është gjithashtu një trajtim i shpejtë dhe i trashë për flokët që nuk duhet ta injoroni. Vaji i ullirit i pasur me antioksidantë vret lehtësisht bakteret dhe pastron kimikatet që ju i përdorni aksidentalisht ose qëllimisht në flokët tuaj, duke rezultuar në flokë më të shëndetshëm dhe më të pastër. Nga atje, duke krijuar kushtet më të favorshme për rritjen e flokëve, duke ndihmuar flokët të rriten më gjatë dhe më të trashë.

Si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi me vaj ulliri

Si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi me vaj ulliri:

Metoda 1: Përdorni vaj ulliri për të inkubuar flokët tuaj për rreth 30 minuta dhe më pas lani flokët si zakonisht për të pastruar flokët dhe për të shmangur ngjitjen e tyre. Përsëriteni 3 herë në javë për flokë më të shpejtë dhe më të butë.

Metoda 2 (kombinimi i vajit të ullirit me të verdhën e vezës): përzieni 2 të verdha veze me 1 lugë gjelle vaj ulliri, rrihni mirë për të formuar një përzierje të përzier dhe më pas masazhoni përzierjen në flokë. Inkuboni flokët për rreth 20-30 minuta dhe më pas lajini me shampo si zakonisht.

Si të kujdeseni për flokët me aloe vera

Aloe vera përmban shumë vitamina, minerale dhe veçanërisht nivele të larta të antioksidantëve, të cilët konsiderohen si substanca biologjikisht aktive që janë shumë efektive në nxitjen e rigjenerimit të flokëve, ushqimin dhe rikthimin e butësisë dhe shkëlqimit të flokëve, duke ndihmuar flokët të rriten më gjatë dhe më të trashë pas vetëm një periudhe përdorni.

Si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi me aloe vera

Si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi me aloe vera:

Metoda 1: Zgjidhni aloe vera të madhe, me mish, lani, qëroni pjesën e gjelbër të jashtme dhe më pas shtrydhni mishin e brendshëm ose purenë për të marrë ujë, filtroni mbetjet. Lagni flokët me ujë të ngrohtë dhe më pas aplikoni xhelin e përgatitur të aloe vera në lëkurën e kokës, masazhoni butësisht që esenca të përthithet në lëkurë. Inkuboni flokët me xhel aloe vera për rreth 5-10 minuta dhe më pas lani flokët me ujë të ngrohtë. Përsëriteni 2-3 herë në javë për të ndihmuar flokët të rriten më shpejt dhe më gjatë.

Tham Khảo Thêm:  Cách nhận biết son kem YSL fake - chính hãng chính xác nhất

Metoda 2 (kombinimi i aloe verës me mjaltë): Përzieni xhelin e aloe verës me një sasi të mjaftueshme mjalti. Lani flokët, lërini të thahen dhe më pas përdorni përzierjen e përgatitur aloe-mjaltë, aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokët tuaj dhe më pas inkuboni flokët për rreth 20-30 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese në aloe vera dhe mjaltë të depërtojnë brenda. në, duke i ushqyer flokët më shpejt dhe më gjatë në mënyrë efektive. Më pas lani flokët me ujë derisa të jenë të pastër. Bëjeni rregullisht një herë në javë.

Si të trajtoni flokët me birrë

Birra, pija e preferuar e meshkujve dhe gjithashtu një përbërës efektiv për bukurinë e flokëve për femrat. Përmbajtja e proteinave dhe vitaminës B1 është shumë efektive në rritjen e kutikulave të flokëve, stimulimin e rritjes së flokëve dhe mbrojtjen e flokëve nga faktorët e jashtëm të dëmshëm si rrezet e diellit, pluhuri, ndotja,…

Si të trajtoni flokët me birrë

Si të rritni shpejt flokët në shtëpi me birrë:

Metoda 1: Hapeni kapakun e birrës gjatë natës për të lënë jashtë dioksidin e karbonit (substanca që mund të ndërhyjë në funksionimin e shampos, kur kombinohet me ujin krijon ujë të fortë që i bën flokët të ngrihen, të ngatërrohen dhe të krehen më të vështirë). Lani flokët me shampo, thani pak flokët dhe më pas masazhoni butësisht flokët me birrë nga këmbët derisa të jenë të ëmbël për rreth 3-5 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese në birrë të përthithen në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve. I inkuboni flokët për rreth 10 minuta dhe më pas i shpëlani me ujë.

Metoda 2 (kombinimi i birrës me qumështin): Hidhni 1 kanaçe birrë dhe 20 ml qumësht të freskët pa sheqer në një tas, përzieni mirë. Pastroni flokët, thani pak flokët dhe më pas masazhoni butësisht flokët me përzierjen e përgatitur të birrës së qumështit në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve. Inkuboni flokët për rreth 20-25 minuta, më pas lani dhe shpëlani flokët si zakonisht. Bëni rregullisht 2-3 herë në javë.

Metoda 3 (kombinimi i birrës me uthull molle): Lani flokët me ujë të pastër, përdorni një peshqir të butë pambuku për të thithur ujin në flokët tuaj. Përzieni mirë një përzierje prej 1 filxhani birre dhe 2 lugë uthull molle, aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë dhe më pas masazhoni butësisht që lëndët ushqyese të depërtojnë në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve. Inkuboni flokët për rreth 20-30 minuta dhe më pas lani flokët me ujë.

Si të trajtoni flokët me mjaltë

Jo vetëm që është një përbërës i shkëlqyer për zbukurimin e lëkurës për gratë, mjalti i pasur me vitamina, minerale dhe aftësi të lartë hidratuese është padyshim një nga mënyrat për t’i rritur shpejt flokët e gjatë në shtëpi që gratë nuk duhet ta injorojnë.

Kujdesi për flokët për flokë të gjatë në shtëpi me mjaltë

Mënyrat për të rritur shpejt flokët e gjatë dhe të trashë në shtëpi me mjaltë:

Metoda 1: Përzieni përzierjen e 9 pjesëve mjaltë dhe 1 pjesë ujë, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë nga rrënja deri në majën e flokëve, masazhoni butësisht dhe më pas vazhdoni me inkubimin e flokëve për rreth 3 orë në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen në mënyrë të barabartë brenda. rrënjët e flokëve.. Më pas, shpëlani flokët me ujë të ngrohtë. Bëjeni rregullisht një herë në javë.

Tham Khảo Thêm:  TOP 15 Dầu Dưỡng Tóc Mềm Mượt, Thơm Lâu Tốt Nhất 2023

Metoda 2: Përzieni 1 lugë gjelle mjaltë me shampo ose aplikojeni direkt në lëkurën e kokës, inkuboni flokët për rreth 20-30 minuta dhe më pas shpëlani flokët me ujë të ngrohtë. Bëjeni rregullisht të paktën dy herë në javë.

Metoda 3: Përzieni përzierjen e 2 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë vaj ulliri në një enë dhe më pas vendoseni në mikrovalë, kthejeni për rreth 30 sekonda, më pas nxirreni dhe lëreni të ftohet për 1 minutë. Më pas, përzierjen e përgatitur e aplikoni në flokët tuaj, masazhoni butësisht, i inkuboni flokët për rreth 30 minuta dhe më pas i shpëlani flokët me ujë të ftohtë.

Si të ushqeni flokët me vitaminë E

Vitamina E është e pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë që ndihmojnë në përmirësimin e sistemit imunitar, rritjen e qarkullimit të gjakut në të gjitha pjesët e trupit, duke përfshirë lëkurën e kokës, ushqejnë flokët e shëndetshëm, stimulojnë rritjen më të shpejtë të flokëve. ndërsa mbron flokët nga faktorët e jashtëm të dëmshëm si rrezet e diellit, pluhuri, ndotje etj.

Si të rritni shpejt flokë të gjatë dhe të trashë me vitaminë E

Si të rritni shpejt flokët e gjatë në shtëpi me vitaminë E:

Metoda 1: Prisni njërin skaj të vitaminës E, merrni vajin brenda dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë, masazhojeni butësisht në mënyrë që thelbi i vitaminës E të depërtojë në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve. Përsëriteni 2-3 herë në javë për të ndjerë shpejt ndryshimin e flokëve.

Metoda 2 (kombinimi i vitaminës E me kos): përzieni 2 kapsula vitaminë E me 2 lugë çaji kos. Shpëlajini flokët dhe më pas aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë, masazhoni butësisht flokët nga rrënjët deri te majat dhe më pas vazhdoni me inkubimin e flokëve për rreth 20 minuta. Pas kësaj, ju vazhdoni të lani flokët si zakonisht. Bëni rregullisht 2-3 herë në javë.

Si të kujdeseni shpejt për flokët në shtëpi me produkte për kujdesin e flokëve

Përveç përbërësve natyralë të disponueshëm në hapësirën e kuzhinës së shtëpisë, për të rritur shpejt flokë të gjatë dhe të trashë, mund të përdorni gjithashtu produkte për kujdesin e flokëve dhe ekstrakte natyrale për të ndihmuar flokët tuaj të rriten të gjatë dhe të ushqejnë balluket tuaja. Flokë më të fortë dhe më të lëmuar nga thellësia. Disa produkte të njohura për kujdesin e flokëve të shpejtë dhe të trashë sot, të cilave mund t’u referoheni janë:

Kështu që sapo ju dërgova disa mënyra të shpejta dhe të thjeshta për të rritur flokë të gjatë në shtëpi me përbërës të thjeshtë dhe të lehtë për t’u gjetur, të disponueshme në hapësirën e kuzhinës së shtëpisë. Shpresojmë, ndarja në artikullin e sotëm mund t’ju ndihmojë të gjeni metodën më të përshtatshme dhe efektive të kujdesit për flokët e gjatë për ju, duke zotëruar shpejt flokë të gjatë dhe të butë në ditët e ardhshme Tet. Një gjë që duhet të keni parasysh është se duhet të zgjidhni vetëm një mënyrë për të rritur shpejt flokët e gjatë me përbërësit kryesorë natyralë, ndaj mos e aplikoni në shumë mënyra të ndryshme në të njëjtën kohë. Kjo jo vetëm që nuk ndihmon në rritjen më të shpejtë të efikasitetit të flokëve, por gjithashtu ka potencialin të shkaktojë dëmtim të flokëve. Mos harroni t’i kushtoni vëmendje!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [Góc Làm Đẹp] Bật Mí Cách Dưỡng Tóc Nhanh Tại Nhà Đón Tết Cực Xinh . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

TOP 12 Men Vi Sinh Cho Bé Tốt Nhất Được Nhiều Chuyên Gia Khuyên Dùng

Men vi sinh còn được gọi là probiotic có chứa các vi sinh có lợi (lợi khuẩn) giúp cân bằng hệ vi sinh đường ruột, tăng cường…

Canxi Hữu Cơ Là Gì? 10+ Loại Canxi Hữu Cơ Tốt Nhất Hiện Nay

Canxi hữu cơ, một trong những loại canxi đang nhận được nhiều yêu thích từ người dùng bởi khả năng hấp thụ cao, chuyển hóa tốt, ít…

TOP 8 Sữa Rửa Mặt Ohui Hàn Quốc Tốt Nhất Cho Mọi Làn Da

Dòng sữa rửa mặt Ohui đính đàm của Hàn Quốc luôn được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng bởi khả năng làm sạch…

TOP 10+ Sữa Rửa Mặt Paula’s Choice Tốt Nhất Cho Từng Loại Da

Sữa rửa mặt Paula’s Choice, một trong những dòng sữa rửa mặt được nhiều tín đồ làm đẹp Việt yêu thích sử dụng với khả năng làm…

TOP 5 Thỏi Son Màu Nâu Sữa Siêu Xinh Siêu Sang Cho Mọi Nàng

Son nâu sữa, một sắc son mới nhưng đủ đốn tim bất cứ cô gái nào bởi vẻ độc đáo, cuốn hút và không kém phần chanh…

TOP 7 Sữa Rửa Mặt Senka Nhật Bản Được Khuyên Dùng Nhất 2023

Nhắc đến dòng sữa rửa mặt “ngon – bổ – rẻ”, sữa rửa mặt Senka Nhật Bản chắc chắn là một trong những gương mặt nổi bật…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *